x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept

11 x Nichita

de Miron Manega    |    26 Mai 2008   •   00:00

O carte cu ­pagini de doi me­tri: darul unui artist ­pentru me­mo­ria lui Nichita.

În Sala Brîncuşi a Palatului Parlamentului poate fi văzută zilele acestea o carte neo­biş­nuită, cu versuri de Nichita Stănescu, intitulată “Nichita azi – La călă­toriile lui Mircia Dumitrescu”. Cartea este neobişnuită atît prin dimensiunile ei (2 metri/0,35 metri), cît mai ales prin realizare, fiind, dacă se poate spune aşa, un obiect de mare artă: are gravuri în lemn originale şi text imprimat prin tehnică serigrafică, iar copertele sînt din lemn de tei. Tirajul, executat manual, este de 11 exem­plare, aşezate în mijlo­cul uneia dintre sălile ex­po­ziţiei. Pe pereţi sînt expuse separat gravurile din interiorul cărţii.

JOACA. “Volumul” cu­prin­­de 28 de poezii pe care Nichita i le-a dedicat lui Mir­cia Dumitrescu cu ani în ur­mă. Practic, numai această carte bibliofilă ocupă spaţiul unei expoziţii normale. Este însă numai o parte (partea cea mai fierbinte, e adevărat) a unei expoziţii uriaşe, cu peste 400 de lucrări de gra­vură, ilustraţie, desen şi sculp­tură, întinsă pe o su­prafaţă de 900 de metri pă­traţi. Graficianul Mircia Du­mitrescu este unul dintre fru­moşii ne­buni care roiau cîndva în jurul lui Nichita. “Eu nu mă prea băgam în vorbă, spune artistul. Ascultam şi desenam. Lui Nichita i-au plăcut desenele mele de la început. La un mo­ment dat, am început să-i co­piez stilul, pentru că şi el ­dese­na, chiar foarte interesant. S-a prins şi mi-a spus: «Nu te băga în asta, că e o prostie. Eu mă joc. Tu eşti bun pentru ce eşti tu».” Acum, Mircia Du­mi­tres­cu este doctor în arte vizuale şi conduce catedra de grafică a Facultăţii de Arte Plastice din cadrul Universi­tă­ţii Na­ţio­­­nale de Arte din Bu­cu­reşti. Cărţile sale bibliofile ma­nu­facturate cu gravuri originale sînt prezente în mul­te dintre cele mai impor­tan­te bi­blio­teci şi instituţii de cul­tură din Europa: Cancela­ria Germa­ni­­ei (Berlin), British Library – Londra sau Bi­blio­teca Naţională a Franţei.

×
Subiecte în articol: nichita nichita stanescu 26 mai 2008