Jurnalul.ro RIO 2016 OLIMPIADĂ. Atletism: Ancuţa Bobocel a ratat calificarea în finala la 3.000 m obstacole

13 Aug 2016   •   17:43
Sursa foto: sportuldoljean.ro

Atleta română Ancuţa Bobocel a ratat calificarea în finala probei de 3.000 m obstacole, după ce a ocupat doar locul 13 în a treia serie, sâmbătă, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

Bobocel a fost cronometrată cu timpul de 9 min 46 sec 28/100, într-o serie în care atleta etiopiană Etenesh Diro s-a clasat pe locul 7 (9:34.70), după ce a alergat ultimii aproape 1.000 de metri fără pantoful drept, după ce a fost descălţată de o adversară în timpul cursei.

În finală s-au calificat primele trei clasate în fiecare serie, precum şi următoarele cele mai şase rapide sportivele.

Sursa: AGERPRES