Jurnalul.ro RIO 2016 OLIMPIADA. Box: Mihai Nistor, învins la puncte în optimile categoriei +91 kg

OLIMPIADA. Box: Mihai Nistor, învins la puncte în optimile categoriei +91 kg

13 Aug 2016   •   20:15
Sursa foto: rtv.net

Boxerul român Mihai Nistor a fost învins pe nedrept de iordanianul Hussein Iashaish, sâmbătă, în optimile de finală ale categoriei +91 kg, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

Iashaish a primit decizia split (2-1), din partea a doi arbitri-judecători (29-28 ambii), în timp ce un altul l-a văzut învingător pe Nistor (29-28).

Nistor, campionul mondial AIBA Pro Boxing, a început mai ezitant şi a încasat destul de multe lovituri, dar a revenit pe parcursul meciului şi în repriza a doua l-a determinat pe arbitrul de ring să îl numere pe iordanian. Iashaish a fost numărat şi în repriza a treia, dar aceste lucruri nu au avut impact şi pe foile de arbitraj.

În sferturile de finală, Iashaish va boxa cu campionul mondial en titre, francezul Tony Victor James Yoka, victorios la puncte (3-0) în faţa lui Laurent jr Clayton (Insulele Virgine).

SURSA: AGERPRES