Jurnalul.ro RIO 2016 OLIMPIADA - Handbal feminin: România, victorie fabuloasă cu Spania, 24-21!

OLIMPIADA - Handbal feminin: România, victorie fabuloasă cu Spania, 24-21!

12 Aug 2016   •   22:16
Sursa foto: facebook.com/FRH-Federația-Română-de-Handbal-Official

Naţionala feminină de handbal a României a învins formaţia Spaniei cu scorul de 24-21 (13-11), vineri, la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro şi păstrează şanse de calificare în sferturile de finală.

Tricolorele, în revenire de formă după debutul ratat de turneu, sunt la a doua victorie şi mai au nevoie de măcar un egal în faţa Norvegiei, campioana europeană, mondială şi olimpică, în ultimul joc, pentru a continua competiţia.

Spania a început ceva mai bine şi a condus cu 1-0 şi 3-2, dar România a marcat patru goluri a rând şi s-a desprins pe tabelă, 6-3 (min. 10). Echipa noastră a continuat să controleze jocul, dar Spania a reuşit egalarea, 8-8 (17), pentru puţin scurt, deoarece tricolorele au făcut repede 12-9 (24), intrând la pauză cu un avans de două goluri, 13-11.

Începutul părţii secunde a fost unul foarte fast pentru noi, cu patru goluri consecutive, astfel că scorul a ajuns la 17-11 (36). Spania a replicat şi a reuşit să revină în joc, după o serie de cinci goluri la rând, astfel că scorul a devenit 18-19 (47) de la 18-14 (40). Meciul a fost pe muchie de cuţit, dramatic pentru echipa noastră, care a reuşit să pună două goluri diferenţă faţă de Spania (58), 23-21, după noi intervenţii remarcabile ale Paulei Ungureanu (procentaj 40%). Neagu a marcat un nou gol pentru România, parafând victoria cu 24-21.

Au evoluat echipele:
România: Ionica Munteanu (1 intervenţie), Paula Ungureanu (14 intervenţii) - Gabriella Szucs, Melinda Geiger (5 goluri), Eliza Buceschi (2), Cristina Neagu (9), Aurelia Brădeanu (2), Gabriela Perianu (2), Valentina Ardean-Elisei, Oana Manea, Camelia Hotea, Florina Chintoan (1), Patricia Vizitiu (1), Laura Chiper (2). Selecţioner: Tomas Ryde.
Spania: Silvia Navarro (9 intervenţii), Darly Zoqbi - Marta Lopez, Carmen Martin (4), Neli Alberto, Marta Mangue (2), Macarena Aguilar, Elizabet Chavez (2), Elizabeth Pinedo (2), Nerea Pena (4), Lara Gonzalez (1), Patricia Elorza (1), Naiara Ekozkue (1), Alexandrina Cabral Barbosa (4). Selecţioner: Jorge Duenas.

Au arbitrat Charlotte şi Julie Bonaventura (ambele din Franţa)

În alt meci jucat vineri, Brazilia a dispus de Angola cu 28-24. Ultimul meci al zilei va fi cel dintre Norvegia şi Muntenegru.

Brazilia ocupă primul loc în clasament, cu 6 puncte, urmată de Norvegia, 4 puncte, Spania, 4 puncte, Angola, 4 puncte, România, 4 puncte, Muntenegru, 0 puncte.

Duminică vor avea loc ultimele meciuri, Muntenegru - Brazilia, Norvegia - România şi Spania - Angola. Primele patru clasate se califică în sferturi.

Sursa: AGERPRES