x close
Click Accept pentru a primi notificări cu cele mai importante știri! Nu, multumesc Accept
×
Acest site utilizează fișiere de tip cookie pentru a vă oferi o experiență cât mai plăcută și personalizată. Îți aducem la cunoștință faptul că ne-am actualizat politicile pentru a ne conforma cu modificările propuse aduse de Directiva (UE) 2002/58/EC ("Directiva E-Privacy") si de Regulamentul (UE) 2016/679 privind protectia persoanelor fizice in ceea ce priveste prelucrarea datelor cu caracter personal si privind libera circulatie a acestor date si de abrogare a Directivei 95/46/CE ("Regulamentul GDPR").

Înainte de a continua navigarea pe www.jurnalul.ro, te rugăm să citești și să înțelegi conținutul Politicii de Cookie și Politica de Confidențialitate.

Prin continuarea navigării pe www.jurnalul.ro confirmi acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Poți modifica în orice moment setările acestor fișiere cookie urmând instrucțiunile din Politica de Cookie.

DA, ACCEPT

RIO 2016: Favoriții medaliilor din aur pentru Rio 2016

0
05 Aug 2016 - 21:25
RIO 2016: Favoriții medaliilor din aur pentru Rio 2016

Au mai rămas doar câteva ore până la Jocurile Olimpice de vară, unde 306 medalii de aur vor fi înmânate sportivilor care participă la peste 40 de evenimente. România însă, merge la Rio 2016 cu șanse reduse să câștige vreo medalie de aur.

Din anul 2000, țara noastră se află într-o scădere constantă la numărul de medalii olimpice, iar în acest an am putea continua panta descendentă. România are unul dintre cele mai slabe loturi cu care s-a prezentat la ultimele ediții ale Jocurilor de Vară. Practic, nu suntem favoriți la aur la nici un sport și la nici o disciplină.

Folosind cotele oferite de Bovada și SkyBet, împreună cu opiniile experților , businessinsider.com a alcătuit o listă a fiecărui favorit pentru medaliile de aur la Rio 2016.

Tir cu arcul

Echipe de sex masculin: Coreea de Sud, 3/10

Echipe de sex feminin: Coreea de Sud, 17/50

Masculin individual: Kim Woojin (Coreea de Sud), 8/5

Feminin individual: Choi Mi-sun (Coreea de Sud), 6/5

 

Badminton

Masculin dublu: Lee/Yoo (Coreea de Sud), 7/5

Feminin dublu: Matsutomo/ Takahashi (Japonia), 9/4

Masculin simplu: Lee Chong Wei (Malaezia), 31/20

Feminin simplu: Li Xuerui (China), 57/20

Mixt dublu: Zhang/Zhao (China), 7/5

 

Baschet

Masculin: SUA, 3/50

Feminin: SUA, 2/25

 

Volei de plajă

Masculin: Cerutti/Schmidt (Brazilia), 5/2

Feminin: Larissa/Talita (Brazilia), 21/10

 

Box masculin

49kg Paddy Barnes (Irlanda), 2/1

52kg Elvin Mamishzada (Azerbaidjan), 7/2

56kg Robeisy Ramirez Carrazana (Cuba), 11/4

60kg Albert Selimov (Azerbaidjan), 5/2

64kg Yasniel Toledo (Cuba)

69kg Daniyar Yeleussinov (Kazahstan), 5/2

75kg Arlen Lopez (Cuba), 5/2

81kg Julio Cesar La Cruz (Cuba), 8/11

91kg Evgeny Tishchenko (Rusia)

91+ kg Joseph Joyce (Marea Britanie), 3/1

 

Box feminin

51kg Nicola Adams (Marea Britanie)

60kg Katie Taylor (Irlanda)

75kg Claressa Shields (SUA)

 

Canoe/caiac (ape liniștite)

Masculin – canoe simplu, 200m: Qiang Li (China), 7/4

Masculin – canoe simplu, 1000m: Sebastian Brendel (Germania), 2/1

Masculin – canoe dublu, 1000m: Brazilia, 2/1

Masculin – caiac simplu, 200m: Mark de Jonge (Canada), 2/1

Masculin – caiac simplu, 1000m: Fernando Pimenta (Portugalia), 9/4

Masculin – caiac dublu, 200m: Ungaria, 5/2

Masculin – caiac dublu, 1000m: Germania, 4/7

Masculin – caiac 4 persoane, 1000m: Slovacia, 2/1

Feminin – caiac simplu, 200m: Lisa Carrington (Noua Zeelandă), 1/5

Feminin – caiac simplu, 500m: Lisa Carrington (Noua Zeelandă), 5/4

Feminin – caiac dublu, 200m: Ungaria, 4/7

Feminin – caiac dublu, 500m: Ungaria, 5/4

 

Canoe/caiac (ape repezi)

Masculin – canoe simplu, slalom: Benjamin Savsek (Slovacia), 4/1

Masculin – canoe dublu, slalom: Franța, 11/4

Masculin – caiac simplu, slalom: Jiri Prskavec (Cehia), 11/4

Feminin – caiac simplu, slalom: Jessica Fox (Australia), 5/2

 

Ciclism masculin

Ciclism pe șosea: Alejandro Valverde (Spania), 4/1

Contratimp: Chris Freoome (Marea Britanie), 87/100

BMX: Niek Kimmann (Olanda), 19/8

Ciclism montan cross-country: Nino Schurter (Elveția), 6/5

Keirin: Joachim Eilers (Germania), 13/5

Omnium: Fernando Gaviria (Columbia), 21/10

Urmărire în echipă: Marea Britanie, 37/50

Sprint în echipă: Noua Zeelandă, 2/5

 

Ciclism feminin

Ciclism pe șosea: Anna van der Breggen (Olanda), 33/10

Contratimp: Anna van der Breggen (Olanda),8/5

BMX: Mariana Pajon (Columbia), 19/5

Ciclism montan cross-country: Annika Langvad (Danemarca), 5/2

Keirin: Kristina Vogel (Germania), 5/2

Omnium: Laura Trott (Marea Britanie), 83/100

Urmărire în echipă: SUA, 59/100

Sprint în echipă: China, 2/5

 

Sărituri în apă (masculin)

Individual 3m trambulină: Cao Yuan (China), 3/2

Individual 10m platformă: Chen Aisen (China), 21/20

Sincron 3m trambulină: China, 17/100

Sincron 10m platformă: China, 3/20

 

Sărituri în apă (feminin)

Individual 3m trambulină: Shi Tingmao (China), 9/20

Individual 10m platformă: Ren Qian (China), 83/100

Sincron 3m trambulină: China, 2/25

Sincron 10m platformă: China, 7/100

 

Echitație

Echipe întreceri: Germania, 37/50

Echipe dresaj: Gremania, 59/100

Echipe sărituri: Germania, 2/1

Individual întreceri: Michael Jung (Germania), 69/100

Individual dresaj: Charlotte Dujardin (Marea Britanie), 1/1

Individual sărituri: McLain Ward (SUA), 13/2

 

Scrimă (masculin)

Individual spadă: Gauthier Grumier (Franța), 9/4

Individual floretă: Alexander Massialas (SUA), 5/2

Individual sabie:Kim Jung-Hwan (Coreea de Sud), 7/2

Echipe spadă: Franța, 10/11

Echipe floretă: SUA, 2/1

 

Scrimă (feminin)

Individual spadă: Rossella Flamingo (Italia), 11/4

Individual floretă: Arianna Errigo (Italia), 1/1

Individual sabie: Olga Kharlan (Ucraina), 9/4

Echipe spadă: China, 15/8

Echipe sabie: Rusia, 10/11

 

Hochei pe iarbă

Masculin: Australia, 41/20

Feminin: Olanda, 87/100

 

Golf

Masculin: Henrik Stenson (Suedia), 9/2

Feminin: Lydia Ko (Noua Zeelandă), 11/4

 

Gimnastică artistică (masculin)

Individual compus: Kohei Uchimura (Japonia), ½

Sol: Kenzo Shirai (Japonia), 8/13

Bară: Epke Zonderland (Olanda), 2/1

Paralele: Oleg Verniaiev (Ucraina), 9/4

Cal cu mânere: Max Whitlock (Marea Britanie), 6/4

Inele: Eleftherios Petrounias (Grecia), 11/4

Sărituri: Ri Se-gwang (Coreea de Nord), 7/4

Echipă compus: Japonia, 4/5

 

Gimnastică artistică (feminin)

Individual compus: Simone Biles (SUA), 4/11

Bârnă: Simone Biles (SUA), 8/13

Sol: Simone Biles (SUA), 4/6

Paralele inegale: Fan Yilin (China), 3/1

Sărituri: Hong Un-jong (Coreea de Nord), 2/1

Echipă compus: SUA, 1/20

 

Gimnastică ritmică

Echipă: Rusia, 2/5

Individual compus: Yana Kudryavtseva (Rusia), 4/5

 

Judo masculin

60kg Kim Won Jin (Coreea de Sud), 5/2

66kg An Ba-ul (Coreea de Sud), 11/10

73kg An Chang-rim (Coreea de Sud), 15/8

81kg Avtandil Tchrikishvili (Georgia), 15/8

90kg Mashu Baker (Japonia), 9/4

100kg Elmar Gasimov (Azerbaidjan), 2/1

100+ kg Teddy Riner (Franța), ½

 

Judo feminin

48kg Urantsetseg Munkhbat (Mongolia), 3/1

52kg Majlinda Kelmendi (Kosovo), 5/2

63kg Tina Trstenjak (Slovacia), 11/8

70kg Kim Polling (Olanda), 11/4

73kg Dorjsurengiin Sumiya (Mongolia), 8/11

78kg Kayla Harrison (SUA), 6/4

78+ kg Yu Song (China), 7/4

 

Pentatlon modern

Masculin: Jamie Cooke (Marea Britanie), 7/2

Feminin: Lena Schoneborn (Germania), 15/8

 

Canotaj masculin

Dulbu rame: Noua Zeelandă, -5000

4 rame fără cârmaci categorie ușoară: Noua Zeelandă, 21/20

4 rame: Marea Britanie, 2/5

8 rame cu cârmaci: Germania, 27/20

Simplu vâsle: Mahe Drysdale (Nouaa Zeelandă), 13/30

Dublu vâsle: Croația, 7/100

Dublu vâsle categorie ușoară: Franța, 21/100

4 vâsle: Australia, 83/100

 

Canotaj feminin

Dulbu rame: Marea Britanie, 11/100

8 rame cu cârmaci: SUA, 17/50

Simplu vâsle: Kim Brennan (Australia), 2/5

Dublu vâsle: Lituania, 13/10

Dublu vâsle categorie ușoară: Olanda, 6/5

4 vâsle: Germania, 9/5

 

Rugby

Masculin: Noua Zeelandă, 5/2

Feminin: Australia, 37/50

 

Navigație:

RS:X planșă cu velă, masculin : Dorian van Rijsselberghe (Olanda), 37/10

RS:X planșă cu velă, feminin: Bryony Shaw (Marea Britanie), 2/1

Laser dinghi o singură persoană, masculin: Tom Burton (Australia), 47/20

Laser dinghi o singură persoană, feminin: Marit Bouwmeesteer (Olanda), 8/5

Finn dinghi o persoană de categorie grea, masculin: Giles Scott (Marea Britanie), 2/5

470 dinghi 2 persoane, masculin: Australia, 69/100

470 dinghi 2 persoane, feminin: Marea Britanie, 3/2

49er skiff, masculin: Noua Zeelandă, 17/50

49er skiff, feminin: Brazilia, 87/100

Nacra 17 mai multe persoane, mixt: Franța, 31/20

 

Tir masculin

Pistol cu aer comprimat 10m: Felipe Almeida Wu (Brazilia), 2/1

Pistol foc rapid 25m: Zhang Fusheng (China), 7/4

Pistol 50m: Jin Jong-oh (Coreea de Sud), 13/8

Pușcă cu aer comprimat 10m: Cao Yifei (China), 13/8

Pușcă culcat 50m: Torben Grimmel (Danemarca), 2/1

Pușcă 3 poziții 50m: Matt Emmons (SUA)

Trap: Alberto Fernandez (Spania), 2/1

Dublu trap: James Willett (Australia), 9/4

Skeet: Vincent Hancock (SUA), 5/4

 

Tir feminin

Pistol cu aer comprimat 10m: Guo Wenjun (China), 3/1

Pistol 25m: Jingjing Zhang (China), 8/13

Pușcă cu aer 10m: Yi Siling (China), 8/11

Pușcă 3 poziții 50m: Snjezana Pejcic (Croația), 4/6

Trap: Fatima Galvez (Spania)

Skeet: Kim Rhode (SUA)

 

Fotbal

Masculin: Brazilia, 87/100

Feminin: SUA, 13/10

 

Natație (masculin)

50m liber: Florent Manaudou (Franța), 27/50

100m liber: Cameron McEvoy (Australia), 27/50

200m liber: Soare Yang (China), 21/20

400m liber: Sun Yang (China), 87/100

1500m liber: Gregorio Paltrinieri (Italia), 67/100

100m spate: Mitch Larkin (Australia), 5/4

200m spate: Mitch Larkin (Australia), 1/4

100m bras: Adam turba (Marea Britanie), 21/100

200m bras: Josh Prenot (Statele Unite ale Americii), 7/5

100m fluture: Michael Phelps (Statele Unite ale Americii), CHIAR

200m fluture: Michael Phelps (Statele Unite ale Americii), 13/10

200m IM: Michael Phelps (Statele Unite ale Americii), 91/100

400m IM: Kosuke Hagino (Japonia), 2/5

4x100m liber: Franța 7/5

4x200m liber: Statele Unite ale Americii 2/5

 

Natație (feminin)

50m liber: Cate Campbell (Australia), 1/2

100m liber: Cate Campbell (Australia), 17/50

200m liber: Katie Ledecky (Statele Unite ale Americii), 13/20

400m liber: Katie Ledecky (Statele Unite ale Americii), 1/50

800m liber: Katie Ledecky (SUA), 1/100

100m spate: Emily Seebohm (Australia), 13/20

200m spate: Emily Seebohm (Australia), +105

100m bras: Lilly Regele (SUA), 4/7

200m bras: Rie Kaneto (Japonia), 1/1

100m fluture: Sarah Sjöström (Suedia), 1/20

200m fluture: Franziska Hentke (Germania), 43/20

200m IM: Katinka Hosszu (Ungaria), 1/20

400m IM: Katinka Hosszu (Ungaria), 13/100

4x100m liber: Australia, 11/100

4x200m liber: Statele Unite ale Americii, 11/100

 

Inot sincron

Perechi: Ishchenko/Romashina (Rusia), 1/14

Echipe: Rusia, 1/14

 

Tenis de masă

Masculin: Ma Long (China), 27/50

Feminin: Ding Ning (China), 21/20

Echipe masculin: China, 7/100

Echipe feminin: China, 7/100

 

Taekwondo

Masculin 5 kg: Farzan Ashourzadeh Fallah (Iran), 5/4

Masculin 68 kg: Aleksey Denisenko (Rusia), 5/2

Masculin 80 kg: Aaron Cook, (Moldova), 15/8

Masculin 80+ kg: Dmitriy Shokin (Uzbekistan), 6/4

Feminin 49 kg: Wu Jingyu (China), 6/5

Feminin 57 kg: Jade Jones (Marea Britanie), 6/5

Feminin 67 kg: Haby Niare (Franța), 15/8

Feminin 67+ kg: Zheng Shuyin (China), 11/4

 

Handbal

Masculin: Franța, 6/5

Feminin: Norvegia, 31/20

 

Tenis

Masculin: Novak Djokovic (Serbia), 4/5

Feminin: Serena Williams (SUA), 6/5

Masculin dublu: Mahut / Herbert (Franța)

Feminin dublu: Serena Williams / Venus Williams (SUA)

Mixt dublu: Vandeweghe / Bryan (USA)

 

Atletism masculin

100m: Usain Bolt (Jamaica), 1/2

200m: Usain Bolt (Jamaica), 17/50

400m: Wayde van Niekerk (Africa de Sud), 91/100

800m: David Rudisha (Kenya), 1/1

1500m: Asbel Kiprop (Kenya), 27/50

3000m cursă cu obstacole: Conseslus Kipruto (Kenya), 27/50

5000m: Mohamed Farah (Marea Britanie), 3/10

10.000m: Mohamed Farah (Marea Britanie), 1/4

Maraton: Eliud Kipchoge (Kenya), 1/1

110m obstacole: Omar McLeod (Jamaica), 69/100

400m garduri: Yasmani Copello (Turcia), 49/20

4x100 m: Jamaica, 1/2

4x400m: Statele Unite ale Americii, 13/100

20km marș: Wang Zhen (China), 14/5

50km de marș: Matej Toth (Slovacia), 29/10

Săritură în înălțime: Mutaz Essa Barshim (Qatar), 9/5

Săritură în lungime: Greg Rutherford (Marea Britanie), 33/20

Triplu salt: Christian Taylor (Statele Unite ale Americii), 1/2

Săritură cu prăjina: Renaud Lavillenie (Franța), 1/4

Aruncarea greutății: Joe Kovacs (SUA), 59/100

Aruncarea discului: Piotr Malachowski (Polonia), 83/100

Aruncarea ciocanului: Pawel Fajdek (Polonia), 1/20

Aruncarea suliței: Thomas Rohler (Germania), 29/20

Decatlon: Ashton Eaton (SUA), 1/10

 

Atletism feminin

100m: Dafne Schippers (Olanda), 31/20

200m: Dafne Schippers (Olanda), 1/2

400m: Allyson Felix (SUA), 27/50

800m: Caster Semeya (Africa de Sud), 1/20

1500m: Feith Chepngetich Kipyegon (Kenya), 4/5

3000m cursă cu obstacole: Hyvin Jepkemoi (Kenya), 87/100

5000m: Almaz Ayana (Etiopia), 2/25

10.000m: Almaz Ayana (Etiopia), 1/4

Maraton: Mare Dibaba (Etiopia), 16/5

100m garduri: Brianna Rollins (SUA), 2/5

400m garduri: Zuzana Hejnova (Cehia), 7/4

4x100m: Jamaica, 13/20

4x400m: Statele Unite ale Americii, 17/50

20km marș: Liu Hong (China), 17/50

Săritură în înălțime: Chaunte Lowe (SUA), 11/5

Săritură în lungime: Brittney Reese (SUA), 5/4

Triplu salt: Caterine Ibarguen (Columbia), 3/10

Săritură cu prăjina: Sandi Morris (SUA), 6/4

Aruncarea greutății: Valerie Adams (Noua Zeelandă), 69/100

Aruncarea discului: Sandra Perkovic (Croația), 7/50

Aruncarea ciocanului: Anita Wlodarczyk (Polonia), 1/20

Aruncarea suliței: Barbora Spotakova (Cehia), 3/2

Heptatlon: Jessica Ennis-Hill (Marea Britanie), 11/10

 

Trambulină

Masculin: Dong Dong (China)

Feminin: Li Dan (China)

 

Triatlon

Masculin: Alistair Brownlee (Marea Britanie), 4/5

Feminin: Gwen Jorgensen (SUA), ½

Volei

Masculin: Brazilia, 31/20

Feminin: Brazilia, 13/10

 

Polo în apă

Masculin: Serbia, 59/100

Feminin: SUA, 59/100

 

Haltere masculin

56 kg: Om Yun-Choi (Coreea de Nord) 1/2

62 kg: Chen Lijun (China), 1/12

69 kg: Shi Zhiyong (China), 4/9

77 kg: Lu Xiaojun (China), 4/11

85 kg: Kianoush Rostami (Iran), 10/11

94 kg: Sohrab Moradi (Iran), 4/7

105 kg: Ruslan Nurudinov (Uzbekistan), 8/15

105+kg: Lasha Talakhadze (Georgia), 1/1

 

Haltere feminin

48 kg: Hou Zhihui (China)

53 kg: Hsu Shu-ching (Taiwan)

58 kg: Kuo Hsing-chun (Taiwan)

63 kg: Tima Turieva (Rusia)

69 kg: Xiang Yanmei (China)

75 kg: Lidia Valentin (Spania)

 75+kg: Tatiana Kashirina (Rusia)

 

Lupte libere

Masculin 57 kg: Hassan Rahimi (Iran), 4/1

Masculin 65 kg: Frank Chamizo (Italia), 5/4

Masculin 74 kg: Jordan Burroughs (SUA), 1/1

Masculin 86 kg: Selim Yasar (Turcia)

Masculin 97 kg: Kyle Snyder (Statele Unite ale Americii), 13/8

Masculin 125 kg: Taha Akgul (Turcia), 11/10

Feminin 48 kg: Eri Tosaka (Japonia), 4/5

Feminin 53 kg: Saori Yoshida (Japonia), 1/2

Feminin 58 kg: Kaori Icho (Japonia), 4/9

Feminin 63 kg: Battsetseg Soronzonbold (Mongolia), 13/8

Feminin 69 kg: Zhou Feng (China)

Feminin 75 kg: Adeline Gray (SUA), 11/10

 

Lupte daco-romane

59kg: Hamid Souryan Reihanpour (Iran)

66kg: Tamas Lorincz (Ungaria)

75kg: Mark Madsen (Danemarca)

85kg: Zhan Beleniuk (Ucraina)

98kg: Artur Aleksanyan (Armenia)

130kg: Mijain Lopez (Cuba)


 



Mai multe titluri din categorie

Focar de Covid-19 în Gorj. Peste 100 de copii au fost izolați la domiciliu la revenirea din tabere

Focar de Covid-19 în Gorj. Peste 100 de copii au fost izolați la domiciliu la revenirea din tabere
Doi elevi au fost testați pozitiv cu COVID-19 la revenirea din tabere. Aproape 100 de copii și câteva cadre didactice din județul Gorj se află în izolare la domiciliu. Alături de aceștia,...

Primăria Capitalei a prelungit cu 12 ani contractul cu Apa Nova

Primăria Capitalei a prelungit cu 12 ani contractul cu Apa Nova
Municipiul București și Apa Nova, o companie Veolia, au semnat actul adițional care prevede prelungirea Contractului de Concesiune cu 12 ani, până în anul 2037. Prin extinderea contractului, Municipiul Bucureșt...

Tăriceanu, către guvernanți: Situația economică va deveni mai grea pentru că nu sunt mărite pensiile și alocațiile

Tăriceanu, către guvernanți: Situația economică va deveni mai grea pentru că nu sunt mărite pensiile și alocațiile
Călin Popescu Tăriceanu spune că situația economică va deveni mult mai grea pentru că Executivul nu mărește pensiile și alocațiile conform legii. Liderul ALDE susține că „pentru a salva locurile de muncă...

O nouă alertă la nivel european pentru 5 tipuri de măşti neconforme, numărul acestora ajunge la 106

O nouă alertă la nivel european pentru 5 tipuri de măşti neconforme, numărul acestora ajunge la 106
O nouă alertă a fost emisă prin Sistemul de alertă rapidă european, astfel încât numărul mastilor de protectie neconforme ajunge la 106, conform asociației InfoCons..   Prima alertă a fost...

Sporul negativ al populației a crescut semnificativ în luna iunie 2020

Sporul negativ al populației a crescut semnificativ în luna iunie 2020
Sporul natural negativ al populaţiei a crescut, în luna iunie 2020, fiind de 1,4 ori mai mare față de aceeaşi perioadă din 2019, cu -6.287 de persoane, comparativ cu -4.480 de oameni,...

Persoanele care vin din Spania vor fi carantinate la domiciliu. Lista cu țările din Zona galbenă a fost actualizată

Persoanele care vin din Spania vor fi carantinate la domiciliu. Lista cu țările din Zona galbenă a fost actualizată
Persoanele care vin din Spania vor fi carantinate la domiciliu, timp de 14 zile, începând de marți, după ce Institutul Naţional de Sănătate Publică (INSP) a actualizat lista cu țările din Zona galbenă, unde ex...

HoReCa, resuscitată doar la „terapie intensivă”

HoReCa, resuscitată doar la „terapie intensivă”
Galerie Foto Guvernul a anunțat, în mai multe rânduri, că va ajuta industria ospitalității să scape de faliment, după dezastrul din turism de anul acesta. Hotelierii din România spun însă că așa-zisul ajutor mai mult...

Voluntarii consolidează o culă veche de 200 de ani

Voluntarii consolidează o culă veche de 200 de ani
Galerie Foto Peste 30 de voluntari, o comunitate întreagă, autorităţi locale, specialişti – toţi îşi unesc forţele, de săptămâna aceasta, pentru a consolida o culă din Gorj, în stare avansată de degradare. Este...

PSD a lansat „Cartea neagră a Guvernului PNL, în criza COVID”

PSD a lansat „Cartea neagră a Guvernului PNL, în criza COVID”
Social-democrații au lansat, ieri, un document intitulat „Cartea neagră a Guvernului PNL în criza COVID”, în care sunt trecute în revistă toate deciziile greșite și erorile Executivului condus de Ludovic...

Spitalul Modular din Pipera primeşte bolnavi

Spitalul Modular din Pipera primeşte bolnavi
Galerie Foto Pe amplasamentul viitorului Spital metropolitan, în Pipera, s-a deschis secţia modulară externă a Spitalului „Victor Babeş”, construită de Primăria Capitalei şi destinată pacienţilor COVID-19 cu forme...

Data depunerii moțiunii de cenzură a devenit incertă, dar sigur va fi luna aceasta

Data depunerii moțiunii de cenzură a devenit incertă, dar sigur va fi luna aceasta
Moțiunea de cenzură pe care liderul interimar al PSD, Marcel Ciolacu, o anunțase pentru 14 august, ar urma, să fie depusă în perioada următoare, însă social-democrații au probleme cu strângerea de semnături....

Pericol de POLUARE. Incendiu URIAȘ lângă București. Ard 10 ha de vegetație

Pericol de POLUARE. Incendiu URIAȘ lângă București. Ard 10 ha de vegetație
Un incediu de vegetație are loc, luni, la ora transmiterii acestei știri, lângă București. Ard circa 10 hectare de teren, la batalurile fostei ferme de porci de la Periș, anunță Inspectoratul pentru Situaţii de...

Tăriceanu: Guvernul Orban trebuie să plece și cei care vor veni trebuie să mărească veniturile populației ca o măsură de susținere economică

Tăriceanu: Guvernul Orban trebuie să plece și cei care vor veni trebuie să mărească veniturile populației ca o măsură de susținere economică
Călin Popescu Tăriceanu atacă dur politica Guvernului Orban de a nu majora pensiile cu procentul de 40%. Liderul ALDE consideră că o creștere a veniturilor populației va stimula cererea și vor fi salvate...

Ecologiștii cer plecarea lui Marcel Vela de la conducerea MAI

Ecologiștii cer plecarea lui Marcel Vela de la conducerea MAI
Partidul Ecologist Român consideră că Marcel Vela nu mai poate rămâne în fruntea MAI și acuză că interlopii beneficiază de protecția poliției. PER face referire și la evenimentele incredibile de la...

”Tun” imobiliar, cu profit de peste un milion de euro, în nici șase luni, dat de candidatul PNL Vârtosu cu ajutorul primarului PSD din Giroc

”Tun” imobiliar, cu profit de peste un milion de euro, în nici șase luni, dat de candidatul PNL Vârtosu cu ajutorul primarului PSD din Giroc
Războiul electoral de la Giroc acoperă de fapt o frăție a afacerilor imobiliare ilegale, care în ultimii ani, au adus profituri uriașe. Din peisaj nu lipsește gruparea de crimă organizată condusă de liderul...
Serviciul de email marketing furnizat de