Jurnalul.ro Sport Atletism: Alexandru Novac a câștigat proba de aruncare a suliței la Espoo

Atletism: Alexandru Novac a câștigat proba de aruncare a suliței la Espoo

20 Aug 2019   •   10:59

Atletul român Alexandru Novac, de la CSM Bucureşti, a câştigat proba de aruncare a suliţei în concursul de la Espoo, Finlanda, cu 79,70 metri, după cum a anunțat Federaţia Română de Atletism. Premiul a fost în valoare de 1.000 de euro. Acesta se pregăteşte pentru Campionatul Mondial din această toamnă de la Doha şi încearcă să realizeze baremul pentru JO 2020

A fost urmat în clasament de finlandezii Lassi Etelaetalo, cu 78,66 m, şi Oliver Helander, cu 78,43 m.

Alexandru Novac va participa la alte trei concursuri internaţionale în Europa în perioada următoare, pe 23 august în Germania, pe 25 august în Spania, iar pe 27 august în Italia.