Jurnalul.ro Sport Atletism / La 83 de ani Elena Pagu câştigă aurul la proba de marş

Atletism / La 83 de ani Elena Pagu câştigă aurul la proba de marş

30 Iul 2009   •   00:00
Atletism /  La 83 de ani Elena Pagu câştigă  aurul la proba de marş

Elena Pagu, în vârsta de 83 de ani, a obţinut în urmă cu o zi medalia de aur la proba de 5 kilometri marş, în cadrul celei de-a 19-a ediţii a Reuniunii de Atletism pentru veterani. Competiţia se desfăşoară la Lahti în Finlanda. Românca a fost cronometrată cu timpul de 41:27.63.

La probă au mai participat doar trei atlete, iar pe locul secund s-a clasat Mirian Gordon din Statele Unite (42:42.62). Pe poziţia a treia a terminat tot o sportivă din SUA, Athanasia Thomas (44:22.13), în timp ce ultimul loc a fost ocupat de Pirkko Mantere din Finlanda (45:28.58). În aceeaşi zi, România a mai avut două reprezentante la proba de 5 kilometri marş, însă la categoria de vârstă 55-60 de ani, iar acestea, Olga Radu şi Ioana Popistaşu, s-au clasat pe locurile 15, respectiv 16.

Reuniunea de Atletism de la Lahti are loc în perioada 28 iulie - 8 august, iar România este reprezentată de 18 sportivi (9 bărbaţi şi 9 femei), cu vârste cuprinse între 45 şi 85 de ani, iar aceştia concurează la 25 de probe din competiţie.