Aur pentru Potec

17 Mai 2004   •   00:00

Braileanca a devenit sambata campioana europeana la 200 metri liber. In proba masculina de 200 metri spate, Razvan Florea a cucerit argintul.

DELIA GOMOESCU
Camelia Potec a castigat sambata prima medalie de aur pentru Romania la Campionatele Europene de natatie de la Madrid. Inotatoarea romana a obtinut titlul continental in proba de 200 metri liber, fiind cronometrata cu 1:58,20. Potec le-a devansat astfel pe frantuzoaica Solenne Figues (1:58,30) si pe suedeza Josefin Lillhage (1:59,45).

Performanta

Camelia a inceput slab cursa, intorcand a cincea dupa prima lungime de bazin. A recuperat apoi pas cu pas si a terminat cu o zecime de secunda inaintea sportivei din Hexagon. „Fara indoiala ca aceasta a fost cea mai buna cursa din viata mea", a spus Potec la final. Braileanca a mai castigat titlul european in proba sa favorita, 200 metri liber, in 1999. La ultima editie a Campionatelor Europene, romanca a obtinut medalia de argint.

Dubla

Pentru Camelia Potec a fost al doilea podium la Madrid. Romanca a mai castigat o medalie de bronz, miercuri, in proba de 800 metri liber. In ceea ce-l priveste pe Florea, el a obtinut prima sa medalie intr-o competitie de asemenea nivel. Pana la aceasta ora, Romania a izbutit sa urce de 8 ori pe podium in competitia continentala desfasurata in Spania.

Florea, argint la 200 metri spate

Tot sambata, Razvan Florea a devenit vicecampion european la 200 metri spate. Romanul a fost cronometrat cu timpul de 1:58,00, fiind devansat de austriacul Markus Rogan (1:57,58). Florea si Rogan au luptat de la egal la egal inca de la inceputul cursei, insa in cele din urma experienta sportivului din Austria si-a spus cuvantul. Razvan Florea izbutise sa castige proba de 200 metri spate la ultimele doua etape ale Cupei Mondiale de natatie in bazin scurt.

Paduraru si Potec in finala la 400 metri liber

Ieri-dimineata, Simona Paduraru si Camelia Potec s-au calificat in finala probei de 400 metri liber, disputata aseara dupa inchiderea acestei editii. Paduraru s-a clasat a patra in serii cu 4:14,95, iar Potec a obtinut al sasea timp, 4:16,30. In schimb, Cezar Badita a ratat calificarea in finala de la 400 metri mixt. Sportivul roman a ocupat locul al 12-lea in serii, cu un timp de 4:26,51.

Bilant excelent

Delegatia Romaniei a adunat pana in prezent 8 medalii la Campionatele Europene de natatie de la Madrid. Un aur (Camelia Potec la 200 metri liber), doua medalii de argint (Ioan Gherghel la 200 metri fluture si Razvan Florea la 200 metri spate) si 5 de bronz (Dragos Coman la 400 metri liber si 1.500 metri liber, stafeta feminina de 4x200 metri liber, Camelia Potec la 800 metri liber si Beatrice Caslaru la 200 metri mixt).