Jurnalul.ro Sport Autopiedica / Cainii relanseaza campionatul

Autopiedica / Cainii relanseaza campionatul

de Ionut Paduraru    |    03 Apr 2006   •   00:00

Fara cinci titulari, iesenii au reusit surpriza, obtinand un punct in "Groapa". Pentru Dinamo s-a repetat povestea din etapa a 11-a, cand a remizat cu Jiul, tot intr-o partida jucata fara spectatori.

La final, Ion Marin a caracterizat drept "dureros" rezultatul inregistrat in fata moldovenilor. "Legea nescrisa a fotbalului si-a spus cuvantul din nou. Echipa care isi bate joc de ocazii plateste. Trebuie sa tragem invatamintele de rigoare, pentru ca in urmatoarele doua saptamani se joaca acest campionat", a spus tehnicianul, care l-a criticat pe Barcauan pentru eroarea premergatoare golului oaspetilor: "Nu am inteles ce a vrut sa faca la faza golului iesenilor. Gafa aceea ne-a costat". Totusi, Sapaliga nu doreste ca elevii sai sa fie sanctionati: "Nu stiu daca e bine sa amendam jucatorii. Nu trebuie sa stricam atmosfera care abia s-a incropit. Va fi o discutie intre noi, probabil mai dura". La finalul partidei, jucatorii dinamovisti au fost bagati in sedinta, la vestiare, ei plecand spre casele lor dupa miezul noptii.

DERBY. Capitanul Florentin Petre considera ca lipsa suporterilor a contat mult, Dinamo fiind obisnuita sa fie impinsa de la spate de o galerie numeroasa. "Meciul cu Steaua va fi altfel, pentru ca ne motiveaza in plus. Este un derby de traditie si suntem obligati sa-l castigam", a mai spus Petre.

EXPLICATIE
"Ne-am facut singuri greu acest meci. Am avut in prima repriza ocazii foarte bune, putea fi 3-0 sau 4-0 la pauza. Ratarile se razbuna, ne-au prins pe contraatac si pe greseala noastra au reusit sa marcheze"
Florentin Petre
capitan Dinamo

PUNCT CAT O VICTORIE
Antrenorul oaspetilor, Ionut Popa, a spus ca nu se astepta la acest rezultat, tinand cont de numeroasele indisponibilitati din echipa. "Jocul a fost plictisitor in lipsa spectatorilor. Dinamo a dominat clar prima repriza, dar spre bucuria noastra am scapat cu fata curata. In a doua repriza am iesit la joc, ne-am creat ocazii, dupa care a venit acel gol. Am obtinut un rezultat neasteptat, tinand cont de faptul ca ne lipseau cinci jucatori", a spus Popa. Autorul golului oaspetilor, Daniel Rednic a declarat ca punctul obtinut in fata lui Dinamo valoreaza cat o victorie. "Este primul meu joc ca titular in acest sezon si ma bucur ca am reusit sa rasplatesc increderea pe care domnul profesor mi-a acordat-o prin acest gol. Acest rezultat ne obliga."

RAZBUNARE. Viorel Moldovan (centru) si-a luat revansa in fata patronului timisorean Marian Iancu

Poli Timisoara - Rapid 1-3 / Expres de Giulesti

Sorin Anghel - Timisoara
Invingatori de o maniera categorica la Timisoara, feroviarii s-au aratat cu cateva clase peste componentii lui Poli, care au incheiat meciul in genunchi.

Asteptat cu mult interes, derby-ul etapei a fost adjudecat clar de Rapid, care a invins aseara, la Timisoara, fara sa dea impresia ca s-ar fi intrebuintat prea mult.

ZDROBITI. Desi au deschis scorul in minutul 6, prin Caramarin, care a transformat un penalti acordat in urma unui fault al lui Marius Constantin asupra lui Gigel Coman, timisorenii n-au reusit sa pastreze scorul. Forcingul gazdelor a durat cel mult 30 de minute, timp in care ratarile lui Mansour, de doua ori, Plesan si Alin Stoica au dat practic sentinta formatiei pregatite de Gica Hagi. Contrar cursului jocului, formatia de langa Podul Grant a egalat in minutul 30, cand cursa pe partea stanga a lui Viorel Moldovan s-a incheiat cu o centrare ideala pentru Buga. Dupa pauza, meciul a capatat conotatii dramatice pentru gazde: Buga a recidivat dupa pasa ideala a lui Ionut Stancu, iar tabela a fost inchisa cu golul lui Burdujan din minutul 71, care a profitat de gafa lui Plesan. Corpodean a eliminat cate un jucator de la fiecare echipa, Ov. Petre vazand nejustificat cartonasul rosu dupa o simulare a lui Grigore, iar rapidistul fiind si el eliminat dupa doua minute in urma unui fault dur asupra lui Plesan.

OBIECTIV
"Am inceput prost meciul, dar ne-am revenit treptat, asa cum ne-am obisnuit. Este presiune mare sa jucam la trei zile. Ne intereseaza in continuare campionatul"
Razvan Lucescu
antrenor Rapid

APLAUDATI
Cu aproximativ o ora si jumatate inainte de inceperea meciului, componentii Rapidului au iesit de la vestiare pentru a inspecta gazonul, moment in care toti spectatorii i-au aplaudat. Mai mult, inainte de debutul efectiv al jocului, cele doua echipe au facut schimb de steaguri, iar giulestenii au arborat un banner pe care scria "Multumim Timisoara". Totusi, cea mai aplaudata persoana a fost patronul gazdelor, Marian Iancu, care, atunci cand a iesit de la vestiare pentru a ajunge la tribuna oficiala, a facut un tur de teren, fiind omagiat de intreg stadionul.

SI-A REVENIT. Cristea (nr. 21) a inscris ieri de doua ori

Otelul - Steaua 0-3 / A jucat Cristea!

Neinvinsa si fara gol marcat in acest start de retur, Otelul lui Petre Grigoras a primit ieri o lectie aspra din partea campioanei en-titre. Steaua s-a impus cu 3-0, prin dubla lui Andrei Cristea si un penalti transformat de capitanul Mirel Radoi, dar obtinut de acelasi Cristea, eroul meciului pentru ros-albastri. "Ma bucur ca am spart gheata. Pana acum jucam doar cate doua minute si nu prea am avut sanse", a spus Cristea, care a revenit dupa doua luni cu gol pentru Steaua. Antrenorul Cosmin Olaroiu a declarat: "Vom avea o perioada de foc, iar aceasta abia a inceput. In acest moment speram sa ne calificam joi, iar abia apoi ne vom gandi la derby-ul cu Dinamo". Stadionul "Otelul" a fost luat cu asalt de suporterii galateni. Pe langa cei 15.000 de spectatori, alte cateva mii au ramas in afara arenei, acestia calcandu-se efectiv in incercarea de a patrunde in tribune.

DIVIZIA A - ETAPA A 19-A
VINERI
  • FC Vaslui - Sportul 0-3

• Ferfelea (’42), Mazilu (’60), Curelea (’90)

Sambata
  • FC Arges - CFR Cluj 0-1

• Anca (’45+1 - penalty)
  • FC National - Gloria 2-0
    Burca (’85), Griffiths (’89)
  • Pandurii - FCM Bacau 2-1
    Vranjkovic (’32), I. Stefan (’86) / A. Gheorghiu (’66)
  • Dinamo - Poli Iasi 1-1
    Danciulescu (’18) / D. Rednic (’58)

IERI
  • Jiul - Farul 3-1

• Dinita (’37), Drida (’81), C. Petre (’90) / Gurita (’75)
  • Otelul - Steaua 0-3
    A. Cristea (’35, ’90+1), Radoi (’47 - pen.)
  • Poli Timisoara - Rapid
    Caramarin (""6 - pen.) / Buga (""30, ""54), Burdujan ""71
  • ETAPA 20. Marti (4 aprilie): CFR Cluj - FC National (16:00, Telesport); Miercuri (5 aprilie): Gloria - Poli Timisoara (15:00, Telesport), Sportul - FC Arges (17:00, TVR 2), Jiul - FC Vaslui (17:00), Farul - Poli Iasi (19:30, Telesport), FCM Bacau - Dinamo (20:00, National TV). Partidele Steaua - Pandurii si Rapid - Otelul vor fi reprogramate.

DIVIZIA A - CLASAMENT
  • 1. Dinamo 19 12 3 4 40-17 39p (+9)
  • 2. Steaua 19 11 6 2 32-11 39p (+12)
  • 3. Rapid 19 9 6 4 25-17 33p (+6)
  • 4. CFR Cluj 19 9 6 4 22-17 33p (+6)
  • 5. Sportul 19 9 5 5 30-18 32p (+5)
  • 6. Poli Timisoara 19 9 5 5 24-14 32p (+2)
  • 7. FC National 19 9 5 5 21-20 32p (+2)
  • 8. FC Arges 19 7 6 6 20-17 27p (0)
  • 9. Farul 19 8 2 9 24-27 26p (-4)
  • 10. Poli Iasi 19 7 4 8 14-18 25p (-5)
  • 11. Gloria 19 6 5 8 14-23 23p (-4)
  • 12. Jiul 19 4 7 8 18-26 19p (-8)
  • 13. Otelul 19 3 7 9 16-29 16p (-14)
  • 14. Pandurii 19 4 4 11 13-25 16p (-14)
  • 15. FCM Bacau 19 3 4 12 13-32 13p (-17)
  • 16. FC Vaslui 19 1 7 11 10-26 10p (-17)
  • DIVIZIA B - ETAPA A 18-A
    SERIA I
    Dunarea Galati - Callatis Mangalia 0-0, Gloria Buzau - Petrolul Moinesti 2-1, FC Brasov - Cetate Suceava 3-2, FC Botosani - Ceahlaul Piatra Neamt 0-0, Dacia Unirea Braila - Portul Constanta 1-1, FCM Targoviste - Forex Brasov 0-1, Laminorul Roman - Altay Constanta 1-0, Precizia Sacele - Midia Navodari 3-0 (echipa oas-pete s-a retras din campionat). Clasament: 1. Ceahlaul 43p, 2. Forex 34p, 3. FC Brasov 32p.

SERIA a II-a
    Universitatea Craiova - Astra Ploiesti 5-2, Inter Gaz Bucuresti - Rapid II Bucuresti 2-0, Minerul Motru - CSM Ramnicu Valcea 1-1, Petrolul Ploiesti - FC Sibiu 2-1, CS Otopeni - Poiana Campina 2-1, Dinamo II Bucuresti - Dunarea Giurgiu 0-1, FC Caracal - Juventus Bucuresti 1-0, Dacia Mioveni - Unirea Ur-ziceni 3-1. Clasament: 1. "U" Craiova 42p, 2. CSM Rm. Valcea 34p, 3. Petrolul 33p

SERIA a III-a
    Olimpia Satu Mare - IS Campia Turzii 1-0, Liberty Oradea - Corvinul Hunedoara 2-0, Gaz Metan Medias - UTA 1-0, FC Bihor - Minerul Lupeni 3-1, FCM Resita - Unirea Alba Iulia 1-0, Unirea Dej - Universitatea Cluj 0-1, CFR Timisoara - Unirea Sanicolau Mare 2-1, Gloria II Bistrita a stat. Clasament: 1. Gaz Metan 37p, 2. Liberty Oradea 33p, 3. FC Bihor 29p.