Jurnalul.ro Sport Cfr Cluj – Dinamo 1-0:Furtună în Ştefan cel Mare

Cfr Cluj – Dinamo 1-0:Furtună în Ştefan cel Mare

de Mihai Igirosanu    |    19 Oct 2008   •   00:00

Victoria campioanei en titre, CFR Cluj, în derby-ul rundei a declanşat problemele în interiorul clubului Dinamo. Mai mult, în prima repriză a meciului, "câinii" l-au pierdut pentru tot restul campionatului pe cel mai valoros atacant, Florin Bratu.

Înfrângerea a fost asupru taxată de conducătorii lui Dinamo. Dacă principala voce din Ştefan cel Mare, preşedintele executiv Cristian Borcea, a părăsit val-vârtej arena din Cluj, refuzând să vorbească, antrenorul Mircea Rednic şi acţionarul Vasile Turcu au lovit în jucători. Accidentat în minutul 33, atacantul Florin Bratu a efectuat ieri un examen medical amănunţit, al cărui prim rezultat este acela că jucătorul are entorsă la genunchiul drept şi are nevoie de o pauză de aproximativ şase luni. Bratu va pleca săptămâna aceasta în Belgia, acolo unde va fi supus unei intervenţii chirurgicale.

VINOVAŢI. "Am văzut în acest joc că sunt doi-trei jucători care nu au ce să caute la Dinamo, Diakite este unul dintre ei. După părerea mea, Dinamo a evoluat la meciul cu Cluj în zece oameni prin prezenţa lui pe gazon. Noi, acţionarii, cu ce suntem de vină? Am creat condiţii, am plătit salariile la timp, ce să facem mai mult? Problema jocului revine în exclusivitate antrenorului, sper ca să găsească soluţiile cât mai repede", s-a dezlănţuit acţionarul Vasile Turcu. "Sunt dezamăgit mai ales de jucătorii cu experienţă, care au intrat cu teamă pe teren şi nu înţeleg acest lucru", a spus, la rândul său, după meci, antrenorul Mircea Rednic. La puţine minute după fluierul final al centralului Istvan Kovacs, atacantul Ionel Dănciulescu a concluzionat: "Ce mai e de zis după meciul ăsta? Nimic! Suntem vai de steaua noastră!". Fost vicepreşedinte al lui Dinamo, Gigi Neţoiu a comentat şi el în termeni duri prestaţia echipei lui Rednic: "O echipă ca Dinamo nu are cum să nu conteze aşa puţin într-un meci. Toată lumea se aştepta la mai multe de la Dinamo. Nu m-am simţit bine uitându-mă la acest meci. Dinamo nu a jucat ca un lider şi îmi pare rău de asta. Eu zic că se fac de trei ani nişte greşeli. Le-am semnalat atunci, dar lumea nu m-a băgat în seamă. Chiar mă doare. Actualii acţionari au declarat că au nişte probleme. Dacă nu e unitate la acţionari, sunt probleme grave. Dinamo şi anul acesta a arătat ca o echipă slabă în Cupa UEFA. CFR-ul, cu un singur patron, a demonstrat în cinci ani că poate să facă performanţă, dar Dinamo cu atâţia acţionari nu a reuşit. Dinamo e conjunctural pe locul întâi dacă ne gândim la joc. Mai are trei meciuri grele şi trebuie făcut ceva urgent dacă vor să câştige campionatul".

ÎNVINGĂTORI. Patronul CFR-ului, Arpad Paszkany, şi-a manifestat satisfacţia pentru succesul care relansează echipa ardeleană în lupta pentru titlu: "Victoria era mai mare dacă nu era Lobonţ în poarta dinamoviştilor. Nu avem de ce să fim recunoscători. Şi noi am ajutat indirect pe Dinamo în alţi ani. Fiecare jucător a jucat bine, lupta pentru titlu este deschisă. Dinamo a jucat două meciuri cu două echipe puternice şi le-a pierdut pe amândouă. Toată echipa a jucat bine, inclusiv Kone, pe care l-am transferat să facă exact ce a făcut în acest joc, adică să dea goluri. El şi-a făcut datoria. Dacă am fi făcut un egal sau am fi pierdut, şansele noastre la titlu se diminuau serios. Aşa, lupta pentru titlu rămâne deschisă. Campionatul e lung şi cred că avem posibilitatea să repetăm performanţa de anul trecut". Unul dintre cei mai buni jucători ai derby-ului cu Dinamo, uruguayanul Alvaro Pereira, era şi el mulţumit: "Noi am merita să fim liderii clasamentului, noi am arătat în acest meci precum un lider, nu Dinamo. Am dominat meciul din primul şi până în ultimul minut".

Poli Iaşi – FC Braşov
Au marcat: Alibec (’49) / G. Bucur (’30).

Liga a 2-a – Etapa a 10-a: Colţescu a greşit din nou

Suspendat la meciurile din Liga 1 până la finalul turului, arbitrul Sebastian Colţescu a fost delegat la meciul dintre Mechel Câmpia Turzii şi FC Târgovişte, scor
2-2, din Seria a II-a. Prestaţia "fluieraşului" a fost din nou una controversată, oaspeţii reproşându-i că a validat golul doi al gazdelor, înscris în ultimul minut, deşi ar fi trebuit să sancţioneze un fault la portarul Lunescu.
Seria I:
FC Snagov – Dunărea Galaţi 1-0, Dunărea Giurgiu – Dinamo II 2-0, Cetate – Ştiinţa Bacău 1-2, Prefab – CSM Ploieşti 1-0, Progresul Bucureşti – FC Buf-tea 1-1, FC Botoşani – Concordia Chiajna 1-3, FCM Bacău – Delta Tulcea 1-1. Meciurile Forex Braşov – Petrolul Ploieşti şi Sportul – Ceahlăul se joacă azi. Clasament: Progresul 21 p, 2. Dunărea Galaţi 21 p, 3. Ceahlăul 21 p.
Seria II:
 "U" Cluj – FCM Tg. Mureş 2-1, Liberty – CFR Timişoara 1-2, Internaţional – Dacia 1-1, ACU Arad – CSM Rm. Vâlcea 3-0, Drobeta – Minerul Lupeni 1-0, Mureşul – Arieşul 1-0, Mechel Câmpia Turzii – FC Târgovişte 2-2, Jiul – FC Bihor 1-1. Meciul UTA – Apulum s-a disputat după închiderea ediţiei.
Clasament: 1. FCM Tg. Mureş 19 p, 2. CFR Timişoara 18 p, 3. Apulum 18 p.