Jurnalul.ro Sport Dezastru si umilinta

Dezastru si umilinta

de Florin Gongu    |    28 Apr 2006   •   00:00

O tristete fara margini a talazuit azi-noapte sufle-tele romanilor cand, in lo-cul calificarii in marea fi-nala, Steaua a baut pana la fund cupa umilintei. Ca-lificarea s-a naruit precum digurile ce se topesc in fata apelor. Fotbalistii s-au inecat ca romanul, la mal; sinistratii din Rast care au vazut meciul in corturile mi-litare au varsat o lacrima in plus, suparati pe soarta.

Corespondenta din Middlesbrough
Respirand in ritmul meciului de pe "Riverside", Romania a trait aseara momente dramatice. Desi conducea cu 2-0 in minutul 25, Steaua a suferit o cadere incredibila, pierzand calificarea in urma unei prestatii absolut inexplicabile.

Golurile marcate de Nicolae Dica si Dorin Goian puteau fi reperele unei seri magice si istorice pentru un fotbal romanesc modern lipsit de performante adevarate. Nimic nu poate fi explicat, dar meciul de pe "Riverside" a prezentat doua tablouri diferite si sugestive. O echipa romana cu aproximativ 60 de minute specifice perdantilor si una britanica lipsita de stralucire, insa demna de toate elogiile noptii.

VORBE. La finalul meciului, vestiarul Stelei era dominat, firesc, de consternare. Doar antrenorul Cosmin Olaroiu a avut puterea de a articula cateva cuvinte, blamand gafele uluitoare care au precedat reusitele lui Middlesbrough. "Ne-am pierdut si n-am reusit sa facem ceea ce ne propuseseram. Am primit goluri prostesti, primul o neintelegere intre Goian si Ghionea, o iesire neinspirata a lui Carlos si o gafa a lui Balan in ultimul minut. Se vede lipsa experientei la acest nivel a unor jucatori", a spus tehnicianul Stelei.

CONSTERNARE. Finalul a gasit 2.000 de suporteri uluiti in tribunele de pe "Riverside". Acestia au incercat sa tina piept celor 34.000 de fani ai lui "Boro", ale caror urlete au creeat o atmosfera electrica si i-au incarcat pe Viduka sau Maccarone. Atmosfera fantastica nu putea fi nici macar banuita cu aproximativ 20 de minute inainte de primul fluier al slovacului Lubos Michel, cand stadionul era aproape gol si fondul sonor era dominat de sustinatorii Stelei. Primul a intrat la incalzire portarul Stelei, portughezul Carlos Fernandes, ovationat de fanii romani, dar el avea sa fie omul negru al unei seri innecate in amar. Suspendati, Banel Nicolita si Sorin Paraschiv au urmarit meciul de la tribuna rezervata presei.

REMEMBER. Postul englez care a transmis in direct acest meci, ITV 4, si-a inceput emisia cu zece minute inainte de start, prezentand imagini ale conducatorilor Stelei, in frunte cu patronul Gigi Becali. De asemenea, televiziunea din Albion a prezentat un remember cu finala castigata in 1986, la Sevilla. La invitatia boss-ului din Ghencea, internationalul Ionel Ganea a urmarit de la tribuna oficiala partida de aseara.

SUPARARE. La putin timp dupa meci, patronul Gigi Becali a criticat si a anuntat ca nu se va mai implica sufleteste atat de mult: "Imi pare rau, dar am facut tot ceea ce a depins de mine pentru Steaua. De acum incolo n-am sa mai pun atat de mult suflet si nu vreau sa ma mai consum. De ce sa mai stau eu in aeroporturi pentru Steaua, de ce sa ma imbolnavesc? O sa dau bani in continuare, voi fi langa ei si voi sta acasa la televizor. Stau langa echipa, dar nu mai vreau sa mai obosesc si sa traiesc asemenea momente. Nu e posibil sa primesti patru goluri. Inseamna ca nu pot face performanta si nu am chiar o echipa de razboinici, asa cum am crezut. Bostina era spectator pe teren, iar lui Victoras Iacob nu aveai ce sa-i ceri pentru ca nu e refacut fizic. Sunt suparat si pe Cosmin Olaroiu, pe Mihai Stoica si pe jucatori, dar asta nu inseamna ca nu sunt familia mea in continuare", a declarat Gigi Becali.

ADEVAR. "Daca intram cu 2-0 la pauza, probabil altul era meciul. Cum toti avem meritul ca am ajuns pana aici, toti suntem vinovati acum ca n-am putut tine rezultatul si sa ne calificam in finala. E o drama, pentru ca nu stiu ce echipa romaneasca va putea sa mai aiba aceasta sansa. Nu mai contau banii si primele. Chiar tin sa felicit publicul, e o diferenta enorma de mentalitate intre publicul din Romania si cel englez. La 0-2 n-am auzit nici o huiduiala. Probabil sunt niste aspecte mici, care puse cap la cap duc la o concluzie. Suntem un popor prea mic, sortit esecurilor si prea mic pentru locurile unde vrem sa ajungem", a fost concluzia perfecta oferita de mijlocasul Stelei, Florin Lovin.

LIGA CAMPIONILOR. In pofida infrangerii dureroase, in proportie de 99%, campioana tarii noastre din sezonul urmator va putea evolua direct in Liga Campionilor. Romania si-a pastrat locul 10 in clasamentul coeficientului UEFA in ultimele cinci sezoane dupa infrangerea suferita aseara. In cazul in care UEFA nu va mai face modificari la actualul sistem de participare in cupele europene, aceasta pozitie ne garanteaza patru echipe in cupele europene in sezonul 2007-2008, din care doua in Liga Campionilor si doua in Cupa UEFA.

CARLOS, DOUA GAFE MARI CARE AU CONTAT DECISIV
Adus la Steaua in aceasta iarna, portarul portughez Carlos (foto) are pe constiinta doua dintre golurile primite aseara de formatia din Ghencea. Goalkeeperul nascut in Congo a gresit grav in minutul 64, atunci cand a iesit complet aiurea la o centrare, permitandu-i lui Viduka sa egaleze. La fel i se poate imputa si golul calificarii lui Middlesbrough din ultimul minut, cand Maccarone, omul care a semnat aproape identic condamnarea elvetienilor de la FC Basel, a inscris cu capul tot dupa o iesire ezitanta a lui Carlos, dupa ce acesta fusese precedat in prima instanta de o eroare a lui Daniel Balan. De altfel, Carlos a alternat aseara interventiile bune cu altele hilare, caracteristica valabila in cazul tuturor prestatiilor sale din momentul in care a venit la Steaua. Rezumand, nu se poate spune in prezent daca este o solutie viabila sau nu. Are parte de meciuri excelente, pentru ca dupa numai cateva zile sa greseasca inexplicabil.

GOIAN, A CINCEA REUSITA IN ACTUALA EDITIE A CUPEI UEFA
Unul dintre cei mai buni oameni ai Stelei de-a lungul actualei editii a Cupei UEFA a fost fundasul Dorin Goian. Desi evolueaza pe un post eminamente defensiv, masivul aparator a fost unul dintre marcatorii constanti ai "militarilor", reusind sa perforeze portile adverse de nu mai putin de cinci ori. Ultima sa reusita s-a inregistrat chiar aseara, pe terenul lui Middlesbrough, dar ceea ce putea reprezenta golul calificarii n-a reprezentat decat momentul dezmeticirii gazdelor si al relaxarii inexplicabile a Stelei. Adus de la FCM Bacau dupa ce a marcat un gol intr-un meci chiar impotriva Stelei, Goian a intrat in atentia mai multor cluburi din Europa pentru un eventual transfer, impresionand atat prin siguranta si fizicul de baschetbalist (1.93 m), precum si prin eficacitatea neobisnuita pentru un fundas. In ceea ce priveste punctele sale slabe, acestea sunt viteza mai slaba si problemele de sanatate de la mijloc, inerente pentru un fotbalist de o asemenea talie.

PENALTY!
Cea mai discutata faza s-a petrecut imediat dupa golul de 4-2 din minutul 90 al lui Maccarone. Iesita imediat in careul britanicilor, Steaua a avut o ocazie in prelungirile meciului prin Dica, acesta sutand violent de la 18 metri. Mingea a fost clar blocata de Ehiogu cu mana, acesta aparand practic ca un veritabil portar. Desi s-ar fi impus acordarea fara nici un fel de dubii a unui penalty, arbitrul slovac Lubos Michel a lasat jocul sa continue, dand senzatia ca a fost mascat de unul dintre jucatorii gazdelor. In afara acestei scapari, care poate fi considerata ca a viciat rezultatul final si implicit calificarea in finala, arbitrajul lui Michel a fost impecabil, dar prestatia sa este practic anulata de greseala imensa din prelungirile partidei.
CONCLUZIE
"Am crezut prea devreme ca suntem calificati. Trebuia sa le punem probleme, pentru a nu ne supune la presiune. N-am facut lucrul asta, ne-am speriat putin, am facut pasul inapoi, am facut greseli si am platit"
Cosmin Olaroiu
TRAGEDIE
"Nu mai conteaza nimic. Nu credeam ca se va intampla asa ceva. E o adevarata tragedie. «Oli» a fost nevoit sa recurga la niste jucatori care… Dar n-am vorbit in viata mea rau de jucatori"
Mihai Stoica

RARITATE. Fazele periculoase in careul lui Jones (dreapta) au lipsit cu desavarsire dupa prima jumatate de ora
PROVIDENTIAL. Dupa ce a marcat in finalul meciului cu FC Basel, Maccarone (18) a reeditat performanta
DE MORAL. Revenirea australianului Mark Viduka a coincis cu cea mai mare performanta din istoria lui Boro

MIDDLESBROUGH - STEAUA 4-2