Jurnalul.ro Sport Dinamo - Rapid 3-1 / Cine ii mai opreste?

Dinamo - Rapid 3-1 / Cine ii mai opreste?

de Daniel Stan    |    02 Oct 2006   •   00:00
Dinamo  -  Rapid 3-1 / Cine ii mai opreste?

Condusa la pauza, Dinamo a reusit sa intoarca intr-o maniera senzationala soarta derby-ului din Stefan cel Mare. In repriza secunda trupa lui Mircea Rednic a spulberat pe Rapid, echipa prabusita complet dupa un start foarte bun.

Giulestenii au inceput in forta confruntarea cu Dinamo, incursiunile trio-ului Buga - Burdujan - Zicu strecurand fiori in defensiva gazdelor. In mod logic, oaspetii au deschis scorul chiar in minutul 3, Badoi transformand cu precizie un penalty acordat corect dupa o interventie a lui Margaritescu la ex-dinamovistul Zicu. Pana la finalul primelor 45 de minute, giulestenii au presat incontinuu, in timp ce Dinamo a parut o echipa incapabila de riposta.

RECITAL. Surprinzator, Rapid a inceput repriza secunda in fata propriului careu. Alb-rosii au reactionat imediat la nefericita retragere a oaspetilor, egaland prin Ganea, intrat pe teren cu sase minute mai devreme. Angolezul Ze Kalanga a facut 2-1 dupa primul sau gol in tricoul lui Dinamo, profitand de reveria defensivei rapidiste, iar Claudiu Niculescu a finalizat o superba actiune in doi, cu Ganea, punand capat show-ului dinamovist. Finalul a gasit echipa lui Rednic aparand cu mult calm avantajul, lasand initiativa unei formatii in genunchi. Mircea Rednic si Ionel Ganea au castigat en-fanfare duelurile cu inamicul lor comun de langa Podul Grant, George Copos.

MANDRIE. "Poate se gaseste vreun regulament sa ne suspende. Poate asa ne vor ajunge adversarele. Vreau ca, asa cum am recunoscut eu anul trecut ca este sezonul Stelei, sa aiba rivalele bunul-simt sa spuna ca Dinamo este echipa momentului in Romania", a spus directorul executiv al "cainilor", Cristian Borcea.
REACTII
Antrenorul lui Dinamo, Mircea Rednic, a declarat: "A fost o victorie meritata, mai ales dupa cum am jucat in repriza secunda. Am primit primul gol, si in minutul 3 am inceput sa jucam cu mingi lungi, ceea ce nu ne caracterizeaza. Numai noi ne putem opri, daca nu ramanem modesti si nu vom avea continuitate in joc. Tot ce s-a realizat se datoreaza jucatorilor." Razvan Lucescu a spus: "N-am profitat de contraatacuri, sa marcam si sa inchidem jocul. Mai degraba putem spune ca noi am pierdut meciul. Nu abandonam lupta, desi acum e greu sa spun ca vom putea ajunge pe Dinamo".
LIGA 1 - ETAPA A 10-A
VINERI
  • Gloria - FC Arges 3-1
    Costea (’25), Negrean (’68, ’90+2) / Bilasco (’80)
  • Farul - Pandurii 2-0
    Disney (’21), M. Nae (’81)
  • Ceahlaul - Poli Timisoara 1-2
    Purica (’43)/Plesan (’78), M. Oprea (’85)

SAMBATA
  • Otelul - UTA 2-1
    E. Jula (’14), Gado (’66) / S. Ilie (’85)
  • CFR Cluj - FC Vaslui 2-2
    Chihaia (’35), Surdu (’53) / Madar (’12), M. Croitoru (’74)
  • FC National - Jiul 0-0

IERI
  • Unirea Urziceni - "U" Craiova 1-2
    Aldea (’65 - pen.) / Saceanu (’9), Bornescu (’48 - pen.)
  • Poli Iasi - Steaua 1-1
    Mitrovici (’90+4) / N. Dica (76 - pen.)
  • Dinamo - Rapid 3-1
    Ganea (’61), Ze Kalanga (’70), Cl. Niculescu (’77) / Badoi (’3 - pen.)

ETAPA a 11-a. Sambata, 14 octombrie: Poli Timisoara - FC National, "U" Craiova - Ceahlaul, Jiul - Pandurii, UTA - Unirea Urziceni, Steaua - CFR Cluj, FC Arges - Poli Iasi, Rapid - Gloria, FC Vaslui - Otelul, Dinamo - Farul (televizarile nu au fost inca stabilite).
  • LIGA 1 - CLASAMENT
  • 1. Dinamo 10 10 0 0 22-6 30p (+15)
  • 2. Steaua 10 6 3 1 17-5 21p (+6)
  • 3. Otelul 10 7 0 3 17-11 21p (+6)
  • 4. CFR Cluj 10 6 2 2 23-11 20p (+5)
  • 5. Poli Timisoara 10 5 3 2 10-6 18p (+3)
  • 6. Gloria 10 5 1 4 14-7 16p (+1)
  • 7. Poli Iasi 10 4 4 2 13-11 16p (+1)
  • 8. Rapid 10 4 4 2 12-10 16p (+1)
  • 9. Farul 10 4 2 4 13-12 14p (-1)
  • 10. UTA 10 4 1 5 10-12 13p (-2)
  • 11. Ceahlaul 10 4 1 5 8-12 13p (-2)
  • 12. Unirea Urziceni 10 4 0 6 9-12 12p (-3)
  • 13. Pandurii 10 3 1 6 7-13 10p (-5)
  • 14. "U" Craiova 10 2 3 5 11-24 9p (-6)
  • 15. FC National 10 2 2 6 8-14 8p (-7)
  • 16. Jiul 10 1 4 5 5-10 7p (-8)
  • 17. FC Vaslui 10 1 3 6 9-21 6p (-9)
  • 18. FC Arges 10 1 0 9 6-17 3p (-12)
  • LIGA A 2-A - ETAPA A 9-A
    SERIA I
    FCM Bacau - CS Otopeni 1-0, FC Snagov - Chimia Brazi 1-0, Delta Tulcea - Sportul Studentesc 2-0, Gloria Buzau - FC Brasov 2-1, Dunarea Galati - Forex Brasov 0-2, FC Sacele - FCM Campina 2-2, Cetate Suceava - FC Botosani 2-4, Petrolul Ploiesti - CF Braila 1-0. Partida Prefab Modelu - Dunarea Giurgiu a fost reprogramata pentru data de 11 octombrie. Clasament: 1. Forex 21p, 2. Delta Tulcea 16p, 3. FC Botosani 16p.

SERIA a II-a
    Auxerre Lugoj - Poli II Timisoara 1-1, FC Caracal - Unirea Dej 3-0, Building Vanju Mare - Dacia Mioveni 0-0, FC Targoviste - FC Baia Mare 2-1, Apulum Alba Iulia - Minerul Lupeni 0-2, CFR Timisoara - Corvinul Hunedoara 0-0, FC Bihor - Gaz Metan Medias 4-0, CSM Ramnicu Valcea - IS Campia Turzii 0-2, FCM Resita - Universitatea Cluj 1-3. Clasament: 1. Dacia Mioveni 21p, 2. "U" Cluj 20p, 3. FC Caracal 18p.