Jurnalul.ro Sport Divizia A - Steaua, campioana

Divizia A - Steaua, campioana

de Mihai Igirosanu    |    Florin Gongu    |    08 Iun 2006   •   00:00

Steaua s-a impus la Vaslui, 4-0, in timp ce Rapid nu a incheiat meciul de la Petrosani. Pana in minutul 76, la 1-0 pentru Jiul, giulestenii primi-sera 5 cartonase rosii. Dinamo a prins Cupa UEFA.

Numele campioanei s-a decis, practic, dupa primele 45 de minute ale meciului de la Vaslui, castigat finalmente cu 4-0.

Intampinata cu un entuziasm general in orasul din nordul Moldovei, trupa lui Cosmin Olaroiu a demarat in forta dupa primul fluier al centralului Coltescu.

EFICIENTA. In minutul 7, Victoras Iacob a fost impiedicat in careul gazdelor, iar penalty-ul dictat de Coltescu a fost transformat cu siguranta de capitanul Mirel Radoi. Dupa doar patru minute si-a inceput recitalul atacantul Nicolae Dica. Acesta a spulberat emotiile ros-albastrilor, invingandu-l de doua ori pe portarul Vasluiului, Hutan, prin doua executii spectaculoase, in minutele 10 si 43. Incurajata de un stadion arhiplin, cu exceptia a circa 1.500 de fani stelisti, echipa locala a pus doar de doua ori in pericol poarta lui Carlos, prin cei doi Badea, Valentin si Ionut. Dupa pauza, Dica a reusit hat-trick-ul, marcand pentru 0-4 in minutul 55.

FIESTA. Arbitrul Coltescu a fluierat finalul exact in minutul 90, gestul sau declansand fiesta ros-albastra. "Am muncit mult, ne-am vazut de treaba si ne-am respectat adversarii. La intoarcere ne vom opri in fiecare oras pana acasa, unde vom incerca sa fim alaturi de fani. Vom primi medaliile in Piata Universitatii", a spua Olaroiu.

Piata Universitatii, iar ros-albastra

SARBATOARE. Suporterii stelisti au motiv sa petreaca la Universitate
La putin timp dupa incheierea meciului de la Vaslui, unde Steaua s-a impus cu 4-0 si s-a incununat cu al 23-lea titlu de campioana a Romaniei, Piata Universitatii din Bucuresti a devenit din nou teatrul bucuriei fanilor ros-albastri.

EXTAZ. Cateva mii de suporteri ai Stelei au ocupat locul traditional al bucuriei romanesti, Piata Universitatii, sarbatorind cel de-al 23-lea titlu din istoria clubului. La circa o ora dupa fluierul final al arbitrului Anton Helesteanu, cateva sute de oameni au ocupat platforma din fata Teatrului National. Supravegheati de numeroase forte de ordine, fanii si-au strigat bucuria pana tarziu in noapte, sperand in sosirea cat mai rapida a echipei si a patronului Gigi Becali. Suporterii au scandat numele jucatorilor formatiei pregatite de Cosmin Olaroiu si au strigat: "Campionii, campionii". Fanii stelisti, unii veniti cu sticle de sampanie, au scandat si impotriva echipelor Rapid si Dinamo. Numarul suporterilor a crescut o data cu trecerea timpului, iar scandarile lor au recucerit centrul Bucurestiului, reamintind de noptile albe de dupa eliminarile lui Betis Sevilla si Rapidului din Cupa UEFA. Echipa Stelei a parasit Vasluiul la circa o ora si jumatate dupa incheierea meciului, oprindu-se prin mai multe orase (Focsani, Buzau), pana la Bucuresti. (Adriana Oprea)

CIRC LA PETROSANI
Jucatorii lui Razvan Lucescu au transformat intalnirea de la Petrosani intr-un adevarat circ. Atacantul Daniel Niculae a vazut cartonasul rosu in minutul 16, fiind urmat la doar trei minute de stoperul Marius Constantin. Imediat dupa pauza, in minutul 54, capitanul rapidist, Vasile Maftei, a primit cel de-al doilea cartonas galben de la arbitrul Anton Helesteanu. In minutul 66, portarul Danut Coman a completat tabloul jenant, lovindu-l pe Claudiu Dragan cu talpa in fata in careu. Paleacu a transformat penalty-ul, invingandu-l pe portarul de rezerva al oaspetilor, Minca, dar, in minutul 77, Romeo Stancu a fost si el eliminat. Cu doar sase rapidisti, meciul a fost oprit, conform regulamentului, urmand a fi omologat cu 3-0 in favoarea Jiului.