Jurnalul.ro Sport Euro 2008 / „Panzere“ cu noroc

Euro 2008 / „Panzere“ cu noroc

de Mihai Igirosanu    |    Florin Gongu    |    26 Iun 2008   •   00:00

SEMIFINALE ● GERMANIA – TURCIA 3-2
Trupa pregătită de Joachim Low a cîştigat în ultimul minut în faţa unei echipe încropite, dar care a murit frumos. Turcii au fost aproape de prelungiri, însă o greşeală a lui Rustu şi o alta a defensivei i-a trădat.

Nemţii nu se gîndeau să aibă emoţii în faţa unei echipe lipsite de foarte mulţi titulari. Numai că Turcia şi-a continuat traseul senzaţional şi, în ciuda eşecului nemeritat, a încîntat şi aseară.

DIFERIT. „Am studiat casetele cu meciurile turcilor şi aproape sigur voi folosi o tactică ofensivă. În acelaşi timp însă, trebuie să fim şi precauţi“, spunea înainte de meci antrenorul Germaniei, Joachim Low. „Asta este situaţia, mă voi bizui pe jucătorii pe care îi am la dispoziţie. Am încredere în ei“, a replicat Fatih Terim. Şi Low a avut de ce să se teamă. Turcii au început cu garda jos, Hamit Altintop l-a „întins“ de două ori pe Lehmann, Kazim Kazim a lovit bara (’15), a nimerit-o încă o dată, numai că de această dată balonul a deviat la Ugur Boral, care a deschis scorul (’22). În faţa unei asemenea situaţii, Germania a forţat, a reuşit o egalare norocoasă totuşi, prin Schweinsteiger (’25), după o acţiune a lui Podolski, după care Low a schimbat tactica, preferînd un joc la aşteptare şi contraatacuri în faţa unei echipe care s-a dăruit total. După pauză s-a jucat altfel. Jucătorii lui Terim nu au mai riscat, nemţilor le-a fost teamă să atace. Rustu greşeşte, iar Klose a punctat pentru 2-1 (’79). Numai că Şentürk nu a fost de acord (’86) şi toată lumea se gîndea la prelungiri într-un moment în care nemţii nu mai credeau în revenirea adversarului. Nu a fost să fie, pentru că Germania a rămas Germania, iar Philipp Lahm a dat lovitura în ultimul minut. Nemţii sînt în finală, iar tristeţea turcilor este de înţeles.