Jurnalul.ro Sport eXtrasport Canotaj: România a cucerit două medalii de aur la Under-23

Canotaj: România a cucerit două medalii de aur la Under-23

23 Iul 2017   •   13:48

România a cucerit, duminică, două medalii de aur la Campionatele Mondiale de canotaj Under-23 de la Plovdiv (Bulgaria), la dublu rame masculin, respectiv dublu vâsle categorie uşoară feminin, precum şi un de argint, în proba masculină de opt plus unu.

La dublu rame masculin, Mihăiţă-Vasile Ţigănescu şi Cosmin Pascari au fost cronometraţi cu timpul de 06 min 31 sec 790/1000, urmaţi de echipajul francez, 6 min 33 sec 490/1000.

În finala feminină de la dublu vâsle categorie uşoară, Ionela-Livia Lehaci şi Gianina-Elena Beleagă au terminat învingătoare în 7 min 01 sec 240/1000, urmate de Italia (7 min 02 sec 320/1000).

La 8+1 masculin, echipajul României (Cristian Ivaşcu, Alexandru Matinca, Alexandru-Cosmin Macovei, Constantin Adam, Constantin Radu, Sergiu-Vasile Bejan, Gheorghe-Robert Dedu, Ciprian Tudosă, Adrian Munteanu) a ocupat locul al doilea, cu timpul de 5 min 31 sec 570/1000, devansat de Olanda, 5 min 29 sec 550/1000. Pe locul al treilea s-a clasat Marea Britanie, 5 min 32 sec 640/1000.

La simplu masculin, Marian-Florin Enache a ocupat locul patru, în 6 min 55 sec 210/1000, la 180/1000 de medalia de bronz.

Sâmbătă, echipajul feminin de patru rame (Cristina-Georgiana Popescu, Alina Ligia Pop, Beatrice-Mădălina Parfenie şi Roxana Paraşcanu) a cucerit medalia de argint.

România a ocupat locul 4 în clasamentul pe medalii, cu două de aur şi două de argint, după Italia (5-3-2), Olanda (3-1-0) şi Marea Britanie (2-2-1).