Jurnalul.ro Sport eXtrasport Cea mai bună sportivă a Jocurilor Asiatice

Cea mai bună sportivă a Jocurilor Asiatice

02 Sep 2018   •   16:00

Înotătoarea japoneză Rikako Ikee a fost desemnată, duminică, drept cea mai bună sportivă a Jocurilor Asiatice, după ce a câştigat opt medalii, dintre care şase de aur, cele mai multe obţinute de un sportiv la competiţia încheiată la Jakarta, în Indonezia, transmite Kyodo.

Înotătoarea de 18 ani a primit trofeul din partea Consiliului Olimpic al Asiei, alături de un cec de 50.000 de dolari, în ultima zi de competiţie.

Ikee a câştigat toate probele individuale la care a participat, 50 m şi 100 m liber, 50 şi 100 m fluture, făcând parte şi din ştafetele de 4x100 m liber şi 4x100 m mixt, iar medaliile de argint le-a cucerit cu ştafeta de 4x200 m liber şi ştafeta mixtă de 4x100 m mixt.

Ikee a devenit al patrulea sportiv japonez care este recompensat cu trofeul MVP al Jocurile Asiatice şi al doilea consecutiv, după înotătorul Kosuke Hagino la ediţia din 2014, de la Incheon (Coreea de Sud). Înotătorul Kosuke Kitajima a câştigat titlul în 2002, la Busan (Coreea de Sud).

În clasamentul final pe medalii, China a ocupat primul loc, cu 132 de aur, 92 de argint şi 65 de bronz, urmată de Japonia, 75-56-74, Coreea de Sud, 49-58-70, Indonezia, 31-24-43, Uzbekistan, 21-24-25, etc.