Jurnalul.ro Sport eXtrasport F1: Sebastian Vettel a câştigat Marele Premiu al Australiei

F1: Sebastian Vettel a câştigat Marele Premiu al Australiei

26 Mar 2017   •   12:25

Pilotul german Sebastian Vettel (Ferrari) a câştigat Marele Premiu al Australiei, etapa inaugurală a Campionatului Mondial de Formula 1, ediţia 2017, duminică, pe circuitul Albert Park din Melbourne, în faţa britanicului Lewis Hamilton (Mercedes), plecat din pole position.

Cvadruplul campion mondial nu mai câştigase un Grand Prix de la Singapore, din 2015, aceasta fiind cea mai lungă ''secetă'' din cariera sa, de la prima victorie, reuşită în 2008, potrivit AFP.

După ce şi-a păstrat avantajul faptului că a pornit din pole position, triplul campion mondial Lewis Hamilton a fost dezavantajat de strategia de cursă. Britanicul a intrat la boxe înaintea germanului, aflat imediat în spatele său, în turul 17 al cursei, şi a ieşit în plin pluton, în spatele olandezului Max Verstappen (Red Bull), lăsându-l pe Vettel să se desprindă în frunte, relatează Agerpres.

Vettel a fost cronometrat pe 302 km cu timpul de 1 h 24 min 11 sec 670/1000 (medie orară de 215,409 km), fiind urmat de Lewis Hamilton, la 9 sec 975/1000, şi de finlandezii Valtteri Bottas (Mercedes), la 11 sec 250/1000, Kimi Raikkonen (Finlanda/Ferrari), la 22 sec 393/1000, olandezul Max Verstappen (Red Bull-TAG Heuer), la 28 sec 827/1000, etc.

Nu mai puţin de şapte piloţi au abandonat, Alonso, Magnussen, Stroll, Ricciardo, Ericsson, Palmer şi Grosjean.

Fernando Alonso (Spania/McLaren-Honda) la şase tururi

Cel mai bun tur de cursă Kimi Raikkonen (Finlanda/Ferrari) 1:26.538, în turul 56 (medie 220,606 km/h)