Jurnalul.ro Sport eXtrasport Gabriel Bularda, medaliat cu aur în competiția juniorilor la Europenele de alergare montană

01 Iul 2018   •   15:22
Sursa foto: Facebook

Atletul român Gabriel Bularda a cucerit medalia de aur în concursul individual al juniorilor, duminică, la Campionatele Europene de alergare montană de la Skopje (Macedonia), potrivit site-ului Federaţiei Române de Atletism.

Bularda a fost cronometrat cu timpul de 25 min 45 sec. Ceilalţi atleţi români s-au clasat astfel: Peter Herman pe locul 16 (27 min 49 sec), Adrian Garcea pe locul 18 (27 min 53 sec) şi Cătălin Tocilă pe locul 22 (28 min 33 sec). România a ocupat locul 5 în întrecerea pe echipe, după Marea Britanie, Turcia, Franţa şi Italia.

La junioare, echipa România a fost a patra, după Italia, Marea Britanie şi Franţa. La individual, Alexia Hecico a încheiat pe locul 6 (30 min 58 sec), Loredana Viziteu s-a clasat pe 9 (31 min 26 sec), Irina Bordeanu a fost a 17-a (33 min 17 sec), iar Laura Corhană a terminat pe 22 (34 min 10 sec).