Jurnalul.ro Sport eXtrasport Jelena Ostapenko a câștigat al doilea turneu WTA din cariera sa

Jelena Ostapenko a câștigat al doilea turneu WTA din cariera sa

24 Sep 2017   •   14:20

Jucătoarea letonă de tenis Jelena Ostapenko a învins-o duminică pe brazilianca Beatriz Haddad Maia, 6-7, 6-1, 6-4, în finala turneului de la Seul şi a câştigat astfel al doilea turneu WTA din cariera sa, după surprinzătoarea victorie din acest an de la Roland Garros, când a trecut în ultimul act de românca Simona Halep.

Jelena Ostapenko, în vârstă de 20 de ani, este locul 10 mondial, în timp ce Beatriz Haddad Maia, 21 de ani, este locul 71 WTA. Turneul de la Seul a avut premii totale de 226.750 de dolari.

"Sunt foarte fericită că am câştigat al doilea titlu din cariera mea. M-am simţit foarte bine aici şi e incredibil să văd atâtea steaguri ale Letoniei", a declarat jucătoarea născută la Riga, citată de AFP.