Jurnalul.ro Sport eXtrasport Maria Șarapova a câștigat turneul WTA de la Tianjin

Maria Șarapova a câștigat turneul WTA de la Tianjin

15 Oct 2017   •   11:47

Jucătoarea rusă de tenis Maria Şarapova a triumfat duminică în turneul WTA de la Tianjin (China), dotat cu premii de 426.750 dolari, după ce a învins-o în finală pe Arina Sabalenka (Belarus) cu 7-5, 7-6 (8).

Şarapova, 30 ani, nr. 86 WTA, a cucerit primul ei titlu de la revenirea ei în circuitul WTA în luna aprilie, după o suspendare de 15 luni din cauza unui test pozitiv la meldonium. Ultimul succes al Şarapovei data din mai 2015, când s-a impus la Roma.

Rusoaica a câştigat al 36-lea ei titlu WTA, în timp ce jucătoarea din Belarus continuă cursa după primul ei titlu, după ce a pierdut şi finala de la Shenzen.