Jurnalul.ro Sport Fc Argeş – Steaua 2-2: Titlul e iar departe

Fc Argeş – Steaua 2-2: Titlul e iar departe

de Ionut Paduraru    |    21 Mar 2009   •   00:00

Steaua şi-a redus şansele de câştigare a campionatului după ce a obţinut aseară doar o remiză la Piteşti, scor 2-2.

Oaspeţii au început mai bine, dar o greşeală în lanţ a apărării lui Lăcătuş a dus la deschiderea scorului de către piteşteni: o minge "bălbâită" pe rând de Nicoliţă şi Goian a ajuns la Cristi Tănase, iar şutul acestuia, deviat de Zapata, a trecut de linia porţii cu toată opoziţia lui Ghionea ('15). Steliştii au revenit apoi la cârma jocului, şi după o bară a lui Toja ('34), Ovidiu Petre a egalat cu o lovitură de cap ('44).

După pauză, ambele echipe au trecut pe lângă preluarea conducerii, dar finalul a fost cu adevărat nebun. Mai întâi, Ogăraru a ratat un penalty obţinut de Kapetanos ('74). Apoi, atacantul grec a adus Steaua în avantaj ('86). Gazdele au egalat după doar două minute, când Bazzi a speculat o imensă greşeală a lui Zapata, care a respins în faţă un şut al lui Tameş, înscriind din apropiere.