Jurnalul.ro Sport Fcm Bacau - Dinamo 0 - 1 / In ultima clipa

Fcm Bacau - Dinamo 0 - 1 / In ultima clipa

de Delia Gomoescu    |    06 Apr 2006   •   00:00
Fcm Bacau  -  Dinamo 0  -  1 / In ultima clipa

"Cainii" au invins aseara la Bacau in minutele de prelungire si isi pastreaza pozitia de lideri inaintea derby-ului cu Steaua.

Fostul stelist Tiberiu Curt a fost salvatorul lui Dinamo in meciul de la Bacau. La debutul sau in prima echipa, Curt a marcat in minutele de prelungire golul care a adus victoria "cainilor", reluand cu capul o centrare de pe partea stanga a lui Catalin Munteanu, un alt fost stelist. Astfel, la primul meci dupa revenirea lui Florin Marin pe banca tehnica, Dinamo castiga, chiar daca jocul sau a cam lasat de dorit. "Sunt trei puncte foarte importante in lupta pentru titlu. Aceasta victorie este meritul jucatorilor si al fostului antrenor, Ion Marin. Eu nu am facut altceva decat sa le ridic moralul dupa meciul cu Poli Iasi", a spus noul antrenor al "cainilor". Dinamo a invins la Bacau insa in vederea meciului de duminica impotriva Stelei l-a pierdut pe Dan Alexa, care va fi suspendat din cauza cumulului de cartonase.

INCIDENTE. La finalul intalnirii de pe "Municipal" nu au lipsit nici incidentele, insa de data aceasta "vinovati" au fost bacauanii. Elevii lui Cristi Popovici l-au inconjurat pe Augustus Constantin, fiind nemultumiti de maniera de arbitraj a acestuia. In timpul altercatiei, in drum spre vestiare, centralul i-a aratat cartonasul rosu lui Valentin Geaman. Tot dupa incheierea partidei, circa 50 de suporteri bacauani s-au oprit la poarta stadionului si i-au huiduit pe oficialii dinamovisti prezenti la meci, Nicolae Badea, Gigi Netoiu si Cristi Borcea.

RODOMONTI, LA DERBY
Partida programata duminica seara de la 20:30, intre Dinamo si Steaua, va fi arbitrata de o brigada italiana, care-l va avea la centru pe Pasquale Rodomonti. Acesta va fi ajutat la cele doua linii de asistentii Marco Farina si Simone Ghiandai, in timp ce arbitru de rezerva va fi Augustus Constantin. Rodomonti a arbitrat de doua ori echipe romanesti in cupele europene, respectiv Steaua - Sloga Jugomagnat 3-0 (turul II Liga Campionilor - 2001) si St. Ettienne - CFR Cluj 1-1 (turul II Cupa UEFA Intertoto - 2005). (Dragos Stoica)

Curt (’90+2)
    Partidele Steaua - Pandurii si Rapid - Otelul vor fi reprogramate.
  • ETAPA A 21-A. Sambata, 8 aprilie: FC Arges - Jiul (16:30, National TV), FC National - Sportul (17:00, TVR 2), Poli Iasi - FCM Bacau (17:00, Telesport), Otelul - Gloria (17:00), Poli Timisoara - CFR Cluj (20:30, Antena 1) Duminica, 9 aprilie: FC Vaslui - Farul (16:00, Telesport), Pandurii - Rapid (17:00, National TV), Dinamo - Steaua (20:30, TVR 1)