Jurnalul.ro Sport Fotbal intern CFR Cluj a câștigat Cupa României. Dinamo, învinsă la penalty-uri

CFR Cluj a câștigat Cupa României. Dinamo, învinsă la penalty-uri

18 Mai 2016   •   00:48

CFR Cluj a câştigat Cupa României la fotbal, marţi seara, pe Arena Naţională din Capitală, după ce a învins-o pe Diinamo Bucureşti cu scorul de 5-4 la loviturile de departajare. După 90 şi apoi după 120 de minute scorul a fost egal, 2-2, scrie agerpres.ro.

CFR şi-a trecut în palmares al patrulea său trofeu al Cupei României, după o finală în care a arătat mai mult pragmatism decât Dinamo.

Într-o finală dedicată fotbalistului dinamovist Ekeng, decedat pe 6 mai, Dinamo a condus cu 2-0, prin golurile marcate de Eddy Harlem Gnohere (23 - penalty), Erik Bicfalvi (35), dar CFR a revenit după pauză şi a punctat prin Juan Carlos Real Ruiz (47) şi Cristian Lopez (89), trimiţând in extremis meciul în prelungiri. La loviturile de departajare, Dorin Rotariu a ratat de la Dinamo, iar Juan Carlos Real Ruiz a marcat golul victoriei.