Jurnalul.ro Sport Fotbal intern CFR Cluj este noua campioană. Trupa din Gruia a bătut cu 3-2 pe terenul rivalei "U" şi a luat al treilea titlu în ultimii patru ani

18 Mai 2012   •   20:35

CFR Cluj a castigat al treilea titlu, dupa cele din 2008 si 2010, fiind virtual campioana indiferent de rezultatele din ultima etapa, dupa ce vineri seara s-a impus in derby-ul rejucat al Clujului, scor 3-2.

"U" Cluj a condus cu 2-0 in debutul reprizei secunde, prin dubla lui Cristescu (29, 47), dupa care studentii au ramas in 10, dupa ce Adrian Cristea a fost eliminat pentru lovirea unui adversar.

Gabi Muresan a redus din handicap (51), dupa care Sougou (66) a egalat. Szukala l-a tras apoi de tricou in careu pe Kapetanos si Cadu l-a invins pe Bornescu, in penultimul minut de joc.

Duminica, CFR joaca pe teren propriu contra Stelei, dar, cu trei puncte in fata Vasluiului si cinci mai multe decat Steaua, isi poate permite sa si piarda, avand avantajul meciurilor directe cu FC Vaslui, cu care in cel mai rau caz poate termina la egalitate.