Jurnalul.ro Sport Fotbal intern CFR Cluj - Galatasaray 1-3 şi mirosul primăverii începe să se estompeze

CFR Cluj - Galatasaray 1-3 şi mirosul primăverii începe să se estompeze

08 Noi 2012   •   00:03
Sursa foto: DANIEL MIHAILESCU/AFP

90 de minute au fost de ajuns pentru ca CFR Cluj să estompeze iluziile calificării, în premieră pentru o echipă românească, în primăvara Ligii Campionilor. Paradoxal, campioana României rămâne pe locul 2 al grupei, graţie unui joc al rezultatelor favorabil, dar va tremura serios pentru accesul în primăvara europeană.

Galata a făcut instrucţie în Gruia, Burak Yilmaz, cel care marcase şi în urmă cu două săptămâni golul de 1-1, reuşind un hat-trick curat, între golurile turcului strecurându-se şi cel al lui Sougou, care a egalat la unu şi a dat de doi bani speranţă trupei ardelene.

În celălalt meci al grupei, Manchester United şi-a respectat blazonul şi s-a impus cu 3-1 la Braga, întorcând soarta partidei în ulimele 10 minute. Trupa lui Fergusson este, astfel, prima echipă calificată matematic în optimile Ligii, în timp ce locul secund va fi disputat în trei în ultimele două etape din faza grupelor.

Bomba serii a explodat în Scoţia, acolo unde Celtic a învins marea Barcelona, golul de onoare al catalanilor, bătuţi cu 2-1, fiind marcat în prelungiri de către Messi. Bayern a câştigat la scor de tenis cu Lille, 6-1, după ce la pauză conducea un neverosimil 5-0, în timp ce Şahtiorul lui Mircea Lucescu a pierdut în al patrulea minut de prelungiri în deplasarea de la Londra, cu Chelsea.

Grupa E

Chelsea - Şahtior Doneţk 3-2, Juventus - Nordsjaelland 4-0
Clasament: 1. Chelsea 7p (10-6); 2. Şahtior 7p (7-5); 3. Juventus 6p; 4. Nordsjaelland 1p

Braga - Manchester United 1-3, CFR Cluj - Galatasaray 1-3
Clasament: 1. Manchester United 12p; 2. CFR Cluj 4p (5-6); 3. Galatasaray 4p (4-5); 4. Braga 3p