Jurnalul.ro Sport Fotbal intern CFR Cluj şi FC Vaslui, favorite pentru play-off-ul Ligii Campionilor

CFR Cluj şi FC Vaslui, favorite pentru play-off-ul Ligii Campionilor

02 Aug 2012   •   06:06

Campioana CFR Cluj a invins miercuri, pe teren propriu, cu 1-0 formatia ceha Slovan Liberec, in prima mansa a turului trei preliminar al Ligii Campionilor rezervat echipelor campioane.

Unicul gol al partidei a fost inscris de Cadu, in minutul 53, care a transformat un penalty acordat de arbitrul turc Bulent Yildirim, dupa un fault asupra lui Kapetanos.

Cea mai mare ocazie a meciului a fost irosita in minutul 29 de cehii de la Liberec, prin Sural, care a lovit bara portii lui Felgueiras, dupa care a trimis putin pe langa.

Desi pornea ca outsider in partida cu Fenerbahce, disputata la Istanbul, in fata unui stadion arhiplin, Vasluiul a facut un meci excelent, reusind o remiza care o face favorita pentru retur.

Moldovenii au controlat prima repriza, turcii pe cea secunda, insa, pe contraatc, Antal a deschis scorul in minutul 75, cu un sut plasat, care l-a invins pe portarul Volkan Demirel.

Turcii au luat cu asalt poarta lui Coman si au reusit egalarea in minutul 90, dupa o lovitura de cap imparabila.

Meciurile retur se vor disputa pe 8 august, la Liberec, de la ora 20.00, respectiv Piatra Neamt (21.00).