Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Concordia Chiajna - Astra Giurgiu 1-2. O gafă uriașă a decis victoria

Concordia Chiajna - Astra Giurgiu 1-2. O gafă uriașă a decis victoria

19 Noi 2017   •   20:29

Astra Giurgiu a învins-o pe Concordia Chiajna cu scorul de 2-1 (1-1), duminică seara, în deplasare, într-un meci din etapa a 18-a a Ligii I de fotbal.

Astra s-a impus prin golurile marcate de togolezul Serge Nyuiadzi (43), la prima sa reuşită pentru giurgiuveni, şi Alexandru Ioniţă II (54 - penalty). Concordia deschisese scorul prin Paul Batin (15 - penalty).

La mai puțin de 10 minute de la reluare, giurgiuvenii au preluat conducerea grație unei lovituri de la 11 metri. Manasse a încercat să trimită un balon către Bălgrădean, dar Nyuaidzi a urmărit mingea și a fost luat pe sus apoi de goalkeeper-ul Chiajnei. Penalty fără dubii! Ioniță a transformat de la punctul cu var și a adus cele trei puncte Astrei.

Ilfovenii au jucat în zece oameni din minutul 57, când Nicuşor Fota a primit al doilea cartonaş galben.

Astra şi-a consolidat locul 6, ultimul care asigură prezenţa în play-off.

Astra a câştigat primul său meci după şapte etape, în care a înregistrat patru egaluri şi trei eşecuri.

Concordia a pierdut al patrulea meci consecutiv în campionat.

În tur, Astra s-a impus cu 1-0.

CS Concordia Chiajna - AFC Astra Giurgiu 1-2 (1-1), stadion Concordia - Chiajna
Au marcat: Paul Batin (15 - penalty), respectiv Serge Nyuiadzi (43), Alexandru Ioniţă II (54 - penalty).
Cartonaş roşu: Nicuşor Fota (Concordia, 57).
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Vasile Marinescu (Bucureşti), Ovidiu Artene (Vaslui); arbitru de rezervă: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare)
Observatori: Dan Victor Berbecaru (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Marian Ivan (Braşov) - LPF