Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Cupa României. Dinamo, ultima echipă calificată în sferturi. A învins-o pe Gaz Metan Mediaş, scor 3-1

15 Dec 2016   •   23:25

Dinamo Bucureşti s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, joi seara, după ce a învins-o în deplasare pe Gaz Metan Mediaş cu scorul de 3-1 (0-0), în ultimul meci din optimile competiţiei.

Dinamo a ratat două ocazii bune de gol în prima repriză, prin Dorin Rotariu, iar după pauză portarul gazdelor, Răzvan Pleşca, a respins o minge expediată cu capul de atacantul Adam Nemec (53). Dinamo a deschis scorul prin fundaşul spaniol José Antonio Romera Navarro (60), bine găsit în careu de Azer Busuladzic.

Gaz Metan a egalat peste doar şapte minute, prin ex-dinamovistul Mircea Axente, cu capul, din centrarea lui Iulian Cristea. Daniel Popa, introdus în locul lui Nemec, şi-a făcut imediat simţită prezenţa, dar Pleşca a fost la post în min. 75. În min. 77, Popa a centrat în faţa porţii, după o eroare a lui Cristea, iar Ionuţ Buzean a deviat balonul în propria poartă.

Dinamo a încheiat conturile în prelungiri, prin Dan Nistor (90+3), după ce tot el ratase o ocazie mare câteva minute mai devreme.

Prima parte a meciului de la Mediaş s-a desfăşurat pe ninsoare, dar terenul de joc s-a prezentat în condiţii bune.

Echipa antrenată de Ioan Andone şi-a luat astfel revanşa după eşecul categoric suferit în campionat la Mediaş, cu 0-4.

În sferturi s-au mai calificat ACS Poli Timişoara, CS Universitatea Craiova, CFR Cluj, FC Voluntari, CS Mioveni, Astra Giurgiu şi FC Viitorul.

Sferturile de finală vor avea loc pe 29 martie, semifinalele se vor juca tur (26 aprilie) - retur (17 mai), iar finala se va disputa în data de 27 mai.

CS Gaz Metan Mediaş - Dinamo Bucureşti 1-3 (0-0), Stadion Gaz Metan - Mediaş
Au marcat: Mircea Axente (67), respectiv José Antonio Romera Navarro (60), Ionuţ Buzean (77, autogol), Dan Nistor (90+3).
Arbitru: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea); arbitri asistenţi: Octavian Şovre (Oradea), Miclos Istvan Nagy (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Dan Grigore Botescu (Bucureşti)
Observatori: Cornel Sorescu (Piteşti) - CCA, Octavian Goga (Braşov) - FRF