Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Dinamo, în sferturi

Dinamo, în sferturi

de Mihai Igirosanu    |    26 Oct 2011   •   21:00

Dupa ce in sezonul trecut a pierdut finala chiar impotriva marii rivale, Steaua, Dinamo s-a calificat aseara, fara emotii, in sferturile Cupei Romaniei. Conform 'traditiei', intr-un anonimat total, in Stefan cel Mare, trupa lui Liviu Ciobotariu a invins cu 5-0 divizionara secunda Gaz Metan Turnu-Severin. Intr-o partida pe care antrenorul 'cainilor' a abordat-o fara mai multi jucatori de baza, omul serii a fost atacantul Liviu Ganea (foto), cel care a reusit o 'dubla' (’37 si ’60) inciuda zvo­nu­rilor care il dau ca sI plecat in aceasta iarna de la Dinamo. Tabloul marcatorilor i-a mai cuprins pe Luchin (’42), Tucudean (’74) si Paun (’84). Di­namo a evoluat in urmatoarea al­ca­tuire: Naumovski - Scarlatache, Lu­­chin, D. Grigore, Diabate (’76 Mu­sat) – L. Rus (’64 Bakaj), Patrascu, D. Stoica, Alexe (’55 Paun) – Tucu­dean, L. Ganea. Tot aseara, Pandurii Tg. Jiu s-a calificat si ea in sferturile de finala, eliminand-o la penalty-uri, scor 3-2, pe FC Brasov. Dupa timpul re­gulamentar si prelungiri, scorul a fost 0-0.

Echipele calificate pana acum in sferturile de finala sunt Gaz Me­tan Medias, Otelul Galati, Pandu­rii Tg. Jiu si Dinamo. Astazi vor avea loc ul­timele meciuri din optimi, FC Vaslui – Dunarea Galati, Astra – Petrolul, Rapid – CS Otopeni sI Poli Timisoara – Steaua.