Jurnalul.ro Sport Fotbal intern FC Botoşani - FC Hermannstadt 1-0. Gol decisiv marcat în prelungiri de Fabbrini

FC Botoşani - FC Hermannstadt 1-0. Gol decisiv marcat în prelungiri de Fabbrini

13 Apr 2019   •   21:11

FC Botoşani a învins-o dramatic pe FC Hermannstadt cu scorul de 1-0 (0-0), sâmbătă seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a cincea a fazei play-out a Ligii I de fotbal.

Unicul gol al partidei a fost marcat de italianul Diego Fabbrini în ultimele minute de joc (90+3), cu un şut deviat de Alexandru Măţel.

FC Botoşani a ratat un penalty, prin argentinianul Jonathan Rodriguez (67), portarul Cătălin Căbuz apărând şutul său. Lovitura de pedeapsă a fost obţinută de Mihai Roman II, după un fault al lui Alexandru Dandea.

Gazdele au mai ratat ocazii mari de gol prin Hervin Ongenda (23), Fabbrini (32) şi Roman (63).

FC Botoşani a obţinut prima sa victorie din play-out, câştigând după şase etape în campionat (două egaluri, patru eşecuri).

FC Hermannstadt are un egal şi patru eşecuri în play-out.

În sezonul regulat, FC Botoşani a câştigat cu 2-0 meciul direct de pe teren propriu şi a terminat la egalitate în deplasare, 1-1.

AFC Botoşani - AFC Hermannstadt 1-0 (0-0), Stadion Municipal - Botoşani
A marcat: Diego Fabbrini (90+3).
Jonathan Rodriguez (FC Botoşani) a ratat un penalty în min. 67 (a apărat Cătălin Căbuz).
Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova); arbitri asistenţi: Ovidiu Artene (Vaslui), Adrian Popescu (Craiova); arbitru de rezervă: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe)
Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare) - CCA, Ioan Mironaş (Piatra Neamţ) - LPF