Jurnalul.ro Sport Fotbal intern FC Botoşani - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2-2. Egal obținut la ultimul atac

FC Botoşani - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2-2. Egal obținut la ultimul atac

23 Apr 2018   •   20:40

FC Botoşani a remizat acasă cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, scor 2-2 (1-1), într-un meci disputat luni în etapa a şasea a fazei play-out a Ligii I de fotbal.

Gazdele au înscris la prima lor ocazie, în minutul 18, prin Plămadă, cu o lovitură de cap din mijlocul careului.

Sepsi a egalat în minutul 42 la primul său şut pe spaţiul porţii, când Petrovikj, care nu mai marcase în Liga I, a fructificat de la marginea careului mic o centrare de pe dreapta. Oaspeţii au trecut în avantaj în minutul 61, prin Simonovski, cu un şut plasat la vinclu de la marginea careului.

FC Botoşani a egalat la ultima fază (90+4), când Tincu a înscris cu capul la un corner, cu o execuţie asemănătoare cu cea de la primul gol.

FC Botoşani a rămas în inferioritate în minutul 48, când Plămadă a văzut al doilea cartonaş galben. Arbitrul Sebastian Colţescu a arătat în total zece cartonaşe galbene.

Gazdele au avut o mare ocazie în primul minut de prelungire al primei reprize, la şutul spectaculos al lui Rodrigues.

După acest rezultat, Sepsi a acumulat 20 puncte şi este pe poziţia a patra în play-out. FC Botoşani, cu 29 de puncte, rămâne pe locul 2.

FC Botoşani - ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2-2 (1-1)
Au marcat: Florin Plămadă (18), Răzvan Tincu (90+4), respectiv Milovan Petrovikj (42), Marko Simonovski (61)
Arbitru: Sebastian Colţescu; arbitri asistenţi: Daniel Mitruţi, Adrian Popescu (toţi din Craiova); arbitru de rezervă: Dragoş Istrate (Bucureşti)
Observatori: Ioan Onicaş (Zalău) - CCA, Bogdan Buhuş (Bârlad) - LPF
Cartonaş roşu: Florin Plămadă (Botoşani, 48)