Jurnalul.ro Sport Fotbal intern FCSB – CFR Cluj 1-1. Planici egalează în prelungiri

FCSB – CFR Cluj 1-1. Planici egalează în prelungiri

29 Apr 2018   •   23:04

FCSB – CFR Cluj. Meciul de pe  Arena Națională s-a încheiat indecis și cursa pentru titlu continuă. Djokovic a deschis scorul în minutul 76, iar Bogdan Planic a egalat în prelungiri, în minutul 90+1.

A fost pentru a patra oară în acest sezon în care cele două candidate la titlul de campioană au terminat nedecis cu acelaşi scor, 1-1.

CFR a reuşit să deschidă scorul la Bucureşti, prin croatul Damjan Djokovic (76), cu un şut fără preluare din marginea careului, dar FCSB a egalat în prelungiri, prin fundaşul Bogdan Planic (90+1), transformat în vârf de atac, care a punctat la o centrare trimisă de Denis Alibec.

Meciul a fost unul tensionat şi fragmentat, cu destul de puţine faze de poartă.

FCSB, care se află la al doilea egal consecutiv, a ajuns la 14 etape la rând fără eşec, 9 victorii şi 5 egaluri.

CFR nu a pierdut de 11 etape (5 victorii, 6 egaluri), dar are o singură victorie în ultimele şase jocuri.

FCSB - CFR 1907 Cluj 1-1 (0-0), Arena Naţională - Bucureşti
Au marcat: Bogdan Planic (90+1), respectiv Damjan Djokovic (76).
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Octavian Şovre (Satu Mare), Valentin Avram (Bucureşti); arbitru de rezervă: Cătălin Popa (Piteşti)
Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Paul Mincu (Bucureşti) - LPF

UPDATE. Echipele de start:

FCSB (4-2-3-1): Bălgrădean – Benzar, Planic, Găman, Momcilovic – Pintilii, Filip – Man, Budescu, Tănase – Gnohere. Antrenor: Nicolae Dică

CFR Cluj (4-3-3): Arlauskis – Cr. Manea, Vinicius, Boli, Camora – Hoban, Djokovic, Culio – Deac, Țucudean, Omrani
Antrenor: Dan Petrescu

ECHIPELE PROBABILE DE START

FCSB: Bălgrădean - Benzar, Planic, Bălașa (Morais), Momcilovic - Pintilii, Filip - Man, Budescu, Tănase - Gnohere.

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, Boli, Camora - Djokovic, Hoban, Culio - Deac, Țucudean, Omrani.

Echipa de fotbal FCSB întâlneşte, duminică, de la ora 20,45, pe Arena Naţională din Capitală, formaţia CFR Cluj, într-o partidă contând pentru etapa a 7-a a play-off-ului Ligii I.