Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Înfrângere de serviciu

Înfrângere de serviciu

de Mihai Igirosanu    |    27 Sep 2011   •   21:00

In prezenta a maxim 8.000 de spectatori, dar pe un gazon impecabil, campioana Romaniei a pierdut, logic, in fata portughezilor de la Benfica Lisabona. Asa cum era de asteptat, lusitanii au controlat autoritar partida, au ratat cateva ocazii mari, au marcat primul gol din istoria noii Arene Nationale, pe finalul primei reprize, prin brazilianul Bruno Cesar sI a conservat pana la incheierea celor 93 de minute.

Totusi, in minutul 90, Sorin Frunza sI, mai ales, Perendija, au ratat o egalare deloc meritata, dar care putea aduce un punct istoric pentru Otelul. In­frangerea de aseara, coroborata cu remiza surprinzatoare de pe Old Trafford, Manchester United – FC Basel 3-3, o scoate, practic, pe campioana Romaniei si din cursa pentru ocuparea locului 3. Cum e greu de crezut ca galatenii vor mai obtine vreun punct pana la meciul de la Bucuresti cu Basel, care are deja patru puncte, este foarte posibil ca intalnirea dintre cele doua, de pe Arena Nationala, sa reprezinte doar un meci amical. 'A fost un meci foarte greu. Ne pare rau, visam sa castigam si noi un punct, sa ne mandrim ca nu jucam degeaba in competitia asta. Ramanem cu speranta...Se pare ca atat am putut deocamdata. Am avut si noi o ocazie, daca aveam noroc puteam sa inscriem. E o diferenta mare intre noi si celelalte echipe. Rezultatele nu ne demoralizeaza, macar sa prindem locul 3', a declarat, imediat dupa meci, capitanul Otelului, Sergiu Costin.

ECHIPELE
Otelul: Grahovac – Skubici, Sg. Costin, Perendija, Z. Ljubinkovici – Antal, Giurgiu, I. Filip, Ibeh ('46 Viglianti), L. Bus ('64 S. Frunza) – Pena ('69 Punosevac). Antrenor: Dorinel Munteanu
Benfica: Artur – Maxi Pereira, Luisao, Garay, Emerson – Witsel, Bruno Cesar ('81 Amorim), Javi Garcia, Gaitan ('77 Rodrigo) – Saviola ('63 Nolito), Cardozo. Antrenor: Jorge Jesus

Remiza surpriza pe Old Trafford
In celalalt meci al grupei Otelului, la Manchester, FC Basel a smuls, aproape incredibil, o remiza, 3-3, in fata trupei pregatite de Sir Alex Ferguson.

Grupa A: Bayern – Man. City 2-0 (Gomez ’38, ’45), Napoli – Villarreal 2-0 (Hamsik ’15, Cavani ’17-pen.);

Grupa B: TSKA Moscova – Inter 2-3 (Dzagoev ’45+3, Wagner Love ’77/ Lucio ’6, Pazzini ’23, Zarate ’78), Trabzonspor – Lille 1-1 (Colman ’75-pen./ Sow ’31);

GRUPA C: OTELUL – Benfica 0-1 (Bruno Cesar ’40), Man. United – FC Basel 3-3 (Welbeck ’16, ’18, A. Young ’90/ F. Frei ’58, A. Frei ’60, ’75-pen.);
Clasament: 1. FC Basel 4p., 2. Benfica 4p., 3. Man. Utd. 2p., 4. OTELUL 0p.;

Grupa D: Real – Ajax 3-0 (C. Ronaldo ’26, Kaka ’41, Benzema ’50), Lyon – Di­na­mo Zagreb 2-0 (Gomis ’23, Kone ’42).