Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Juventus - FCSB 1-2. Elevii lui Oprița au ratat un penalty la ultima fază

Juventus - FCSB 1-2. Elevii lui Oprița au ratat un penalty la ultima fază

19 Aug 2017   •   23:04

FCSB a câștigat în deplasarea de la Juventus București, scor 2-1, într-un meci disputat pe stadionul "Ilie Oană" din Ploiești.

Trupa lui Daniel Oprița a deschis scorul după numai 12 secunde, când Măzărache a centrat în careu, iar debutantul roș-albaștrilor Artur Jorge a trimis în propria poartă.

Roș-albaștrii au egalat în minutul 22, după o lovitură liberă executată de Romario Benzar. Dennis Man a stabilit scorul final în minutul 35, după o pasă foarte bună a lui De Amorim. De altfel, jucătorul venit de la UTA Arad e cel care a înscris golul cu numărul 4000 în istoria Stelei.

Juventus București a rămas în 10 oameni în minutul 72, când Carabela a văzut al doilea cartonaș galben pentru că a șutat nervos în minge după fluierul arbitrului.

La ultima fază a meciului, Nedelcu a comis un henț în careu și arbitrul a dictat lovitură de la 11 metri. Călințaru a executat lovitura de pedeapsă, însă a încercat să trimită o scăriță peste Niță, dar portarul roș-albaștrilor a apărat fără nicio problemă.