Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Liga 1: Astra Giurgiu a reusit doar un egal, pe teren propriu, cu FC Voluntari, scor 1-1

03 Dec 2015   •   22:04

Astra Giurgiu, liderul Ligii I de fotbal, a fost ţinută în şah pe teren propriu de FC Voluntari, scor 1-1 (0-1), joi, într-un meci din cadrul etapei a 20-a.

FC Voluntari a condus după ce veteranul Daniel Pancu a transformat în minutul 30 un penalty obţinut de Mihai Costea. Astra a egalat în minutul 67 prin Denis Alibec, după un penalty dictat în urma unui henţ comis de acelaşi Mihai Costea.

Partida a fost una spectaculoasă. În ciuda poziţiei din clasament, FC Voluntari a avut o evoluţie bună, fiind de multe ori periculoasă pe contraatac. Pancu a fost pe final foarte aproape să realizeze dubla.

Astra nu a contat în acest meci pe Constantin Budescu, cel mai bun fotbalist al său.

Giurgiuvenii au 41 de puncte, fiind urmaţi la două puncte de Pandurii Târgu Jiu şi la patru de Viitorul Constanţa.

FC Voluntari este pe locul 13, penultimul, cu 12 puncte, fără victorie în deplasare în acest sezon.

AFC Astra Giurgiu - FC Voluntari 1-1 (0-1), Stadion "Marin Anastasovici" - Giurgiu
Au marcat: Denis Alibec (67, penalty), respectiv Daniel Pancu (30, penalty)
Arbitru: Horaţiu Mircea Feşnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenţi: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ), Iulian Radu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Andrei Antonie (Bucureşti)
Observatori: Alexandru Deaconu (Bucureşti) - CCA, Eduard Alexandru (Ploieşti) - LPF.

Sursa: Agerpres