Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Liga 1. Astra Giurgiu, victorie mare în deplasare! 0-1, cu FC Botoşani

Liga 1. Astra Giurgiu, victorie mare în deplasare! 0-1, cu FC Botoşani

20 Feb 2016   •   12:22

Astra Giurgiu a învins-o pe FC Botoşani cu scorul de 1-0 (0-0), vineri seara, în deplasare, în primul meci din etapa a 25-a a Ligii I de fotbal.

Liderul s-a impus prin golul marcat de Filipe Teixeira (81), după o acţiune spectaculoasă a lui Denis Alibec.

Astra a marcat într-un moment în care evolua în zece oameni, după eliminarea japonezului Takayuki Seto, în minutul 63, pentru al doilea cartonaş galben, după c e primul îl primise două minute mai devreme.

Gazdele au avut două bare, prin Gonzalo Cabrera (61) şi Deivydas Matulevicius (66), însă au ratat şi alte ocazii, prin Attila Hadnagy (69, 79) şi Matulevicius (90+3). Şi Astra a irosit o şansă mare de gol, la 0-0, prin William De Amorim (51).

Astra a ajuns la zece partide consecutive fără înfrângere, cinci victorii, cinci egaluri. Astra a învins-o pe FC Botoşani cu 1-0 în tur.

FC Botoşani este la al doilea eşec consecutiv (ambele cu 0-1), după o serie de patru victorii la rând.

FC Botoşani - AFC Astra Giurgiu 0-1 (0-0), stadion "Municipal" - Botoşani
A marcat: Filipe Teixeira (81).
Cartonaş roşu: Takayuki Seto (Astra, 63).
Arbitru: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi); arbitri asistenţi: Ovidiu Artene (Vaslui), Ciprian Florin Danşa (Oradea); arbitru de rezervă: Florin Mihai Marcu (Oradea)
Observatori: Sorin Boca (Iaşi) - CCA, Marcel Vasile (Bucureşti) - LP.