Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Liga 1: Pandurii Târgu Jiu - ASA Târgu Mureş 3-3, în play-off

Liga 1: Pandurii Târgu Jiu - ASA Târgu Mureş 3-3, în play-off

11 Apr 2016   •   22:55

Pandurii Târgu Jiu şi ASA Târgu Mureş au terminat la egalitate, 3-3 (2-1), luni seara, la Drobeta-Turnu Severin, în ultimul meci din etapa a şasea a fazei play-off a Ligii I de fotbal.

Pandurii a deschis scorul prin golgheterul Ioan Hora (10), fost jucător la ASA, dar mureşenii au restabilit egalitatea prin Claudiu Voiculeţ (19), fost fotbalist al gorjenilor. Gazdele au intrat în avantaj la pauză, după golul marcat de Liviu Antal (38). Tot Antal a mărit avantajul echipei antrenate de Edi Iordănescu după pauză (50) şi părea că gorjenii vor câştiga la scor. Însă, ASA a început să joace tot mai bine, iar echipa gazdă nu s-a regăsit. Argentinianul Nicolas Gorobsov (65) a marcat al doilea gol al oaspeţilor din lovitură liberă, iar Ionuţ Balaur (80) a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap.

Dacă gazdele au avut ocazii în prima repriză prin Cristian Săpunaru (32) şi Mihai Răduţ (28), ASA a dominat finalul de joc, ratând ocazii mari de gol prin Ţucudean (76, 82), Voiculeţ (77), Ciolacu (88), L. Buş (90) şi Ramiro Costa (90+4).

ASA rămâne fără victorie în play-off (trei egaluri, trei eşecuri). Pandurii nu a mai câştigat de cinci etape (patru egaluri, un eşec).

Pandurii a câştigat precedentele trei partide cu ASA din acest campionat, 2-0 (acasă), 1-0 (deplasare), ambele în sezonul regulat, 2-0 în deplasare în play-off.

CS Pandurii Târgu Jiu - ASA Târgu Mureş 3-3 (2-1), stadion Municipal - Drobeta-Turnu Severin
Au marcat: Ioan Hora (10), Liviu Antal (38, 50), respectiv Claudiu Voiculeţ (19), Nicolas Gorobsov (65), Ionuţ Balaur (80).
Arbitru: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe); arbitri asistenţi: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ), Marius Nicoară (Drobeta-Turnu Severin); arbitri asistenţi adiţionali: Florin Mihai Marcu (Oradea), Marian Balaci (Drobeta-Turnu Severin); arbitru de rezervă: Aurel Oniţă (Constanţa)
Observatori: George Ionescu (Bucureşti) - CCA, Marin Petrache (Săbăreni/Giurgiu) - LPF.

Sursa: AGERPRES