Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Liga I: Gaz Metan a scos doar 2-2 cu Chindia, în prima etapă. Târgoviștenii au revenit de la 0-2

15 Iul 2019   •   20:09

Gaz Metan Mediaş a remizat acasă cu Chindia Târgovişte, scor 2-2 (2-0), luni, într-un meci din prima etapă a Ligii I de fotbal.

Medieşenii au avut 2-0 la pauză graţie golurilor lui Sergiu Buş, atacant venit în această vară. El a deschis scorul în minutul 24, cu un şut din interiorul careului, la o centrare a lui Creţu,şi a majorat diferenţa în min. 44, când a trimis în poartă mingea respinsă de portarul Aioani după o lovitură de cap a lui Olaru.

În ciuda unui joc modest, Chindia a redus din handicap în minutul 65, la capătul unei spectaculoase acţiuni personale a lui Mihai Neicuşescu. Surprinzător, nou-promovata a egalat în minutul 86, când Ovidiu Bic, fost jucător al medieşenilor, a transformat un penalty dictat după un henţ comis de Droppa

Buş a fost aproape de realizarea triplei. După egalare, gazdele au ratat ocazii mari, prin Droppa şi Fernandes.

Antrenorul Edward Iordănescu a fost trimis în tribune în ultimul minut al timpului regulamentar.

CS Gaz Metan Mediaş - Chindia Târgovişte 2-2 (2-0), Stadion Gaz Metan - Mediaş
Au marcat: Sergiu Buş (24, 44), respectiv Mihai Neicuţescu (65), Ovidiu Bic (86, penalty)
Arbitru: George Rădulescu; arbitri asistenţi: Bogdan Gheorghe, Vlad Bârleanu (toţi din Bucureşti); arbitru de rezervă: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi)
Observatori: Marian Salomir (Cluj-Napoca) - CCA, Cătălin Popa (Vaslui) - LPF