Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Liga I: Universitatea Craiova - Astra Giurgiu 1-2

Liga I: Universitatea Craiova - Astra Giurgiu 1-2

04 Mar 2019   •   22:09

Universitatea Craiova a fost învinsă de Astra Giurgiu cu scorul de 2-1 (0-0), luni seara, pe teren propriu, în ultima partidă din etapa a 26-a a Ligii I de fotbal, care a încheiat sezonul regulat.

Universitatea a deschis scorul prin bosniacul Elvir Koljic (49), dar Astra a reuşit să întoarcă rezultatul în ultimul sfert de oră, prin golul albanezului Azdren Llullaku (76) şi autogolul ghanezului Isaac Donkor (87).

Oaspeţii au mai ratat două ocazii bune în prima repriză, prin Vahid Hambo (28) şi Llullaku (39), în timp ce gazdele şi-au creat o oportunitate prin Alexandru Mateiu (40).

Lovitura de start a fost dată de Teodor Ţarălungă, fost jucător al Universităţii.

A fost pentru prima oară în acest campionat când Universitatea a pierdut două meciuri consecutive. ''Alb-albaştrii'' nu mai pierduseră acasă de nouă partide, în care au înregistrat şapte victorii şi două egaluri.

Astra a ajuns la zece etape fără înfrângere, şase victorii, patru egaluri.