Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Mirel Rădoi: "Piţurcă e căpitanul Stelei"

Mirel Rădoi: "Piţurcă e căpitanul Stelei"

de Mihai Igirosanu    |    15 Iul 2010   •   00:00

După ce marţi seară a câştigat şi ultimul meci amical, 3-0 cu echipa austriacă de amatori FC Wattens, prin golurile marcate de Stancu ('20), Nicoliţă ('23) şi Surdu ('70), Steaua a revenit ieri din ultimul stagiu de pregătire efectuat în Austria. În prima repriză, managerul Victor Piţurcă a utilizat următoarea formulă: Tătăruşanu - Emeghara, Abrudan, Alves, Latovlevici - D. Stoica - Nicoliţă, Răduţ, Păcurar, Cr. Tănase - B. Stancu.

După pauză, au mai jucat Toja, Gardoş, Martinovici, Surdu, Al. Lazăr, A. Ionescu, dar şi mijlocaşul bulgar Stanislav Angelov, la prima sa apariţie în tricoul Stelei. Partida cu Wattens fost întrerupă cu zece minute înainte de final, din cauza unei furtuni. Iniţial, steliştii trebuiau să întâlnească echipa egipteană Zamalek Cairo, însă africanii au renunţat la meci, deoarece aveau mari probleme de lot. Aflat şi el în Austria, cu Al Hilal, fostul căpitan al Stelei, Mirel Rădoi (foto) a vorbit despre situaţia actuală a "roş-albaştrilor": "Piţurcă este primul căpitan al echipei şi, împreună cu jucătorii, va reuşi. Am vorbit cu băieţii de la Poli după meciul amical, le-am urat baftă, dar sper ca Steaua să câştige campionatul". Pe de altă parte, din Rusia, de la Krasnodat, fostul fundaş din echipa de aur a Stelei, Dan Petrescu, e mai pesimist: "Steaua nu are nici o şansă la titlu. Au adus foarte mulţi jucători noi şi e greu să creezi o echipă într-un timp atât de scurt".