Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Mirela Lavric a devenit campioană mondială de junioare la 800 de metri

Mirela Lavric a devenit campioană mondială de junioare la 800 de metri

23 Iul 2010   •   00:00

Atleta Mirela Lavric a cucerit, joi noaptea, medalia de aur în proba de 800 de metri din cadrul Campionatelor Mondiale de juniori de la Moncton (Canada). Tot ieri, Bianca Rozor a câştigat bronzul în cursa de 400 de metri.

Cronometrată cu timpul de 2:01,85, Mirela Lavric le-a devansat pe Cherono Koech (Kenya) şi Annet Negesa (Uganda).

Campioană naţională atât în probele de 400 şi 800 de metri, Mirela Lavric (19 ani), a fost medaliată cu aur în proba de 800 de metri şi la ediţiile din 2007 şi 2008 ale Mondialelor, precum şi la Campionatele Europene din 2007, toate rezervate juniorilor.

Tot joi noaptea, în proba de 400 de metri, Bianca Rozor a încheiat a treia, cu timpul de 53,17, în urma lui Shaunae Miller (Bahamas) şi a Margaretei Etim (Nigeria).

Alte două atlete din delegaţia României au obţinut calificări în finale: Adelina Pastor la 200 de metri, care a reuşit cea mai bună performanţă din carieră (23,95) şi Bianca Lazăr Fazecaş la aruncarea ciocanului (54,56 metri, locul 4 în grupa B de calificare).

În finala la 10.000 de metri marş, Georgiana Enache s-a clasat pe locul 12, cu timpul de 48:29,60.

Delegaţia României la CM de la Moncton numără 22 de sportivi, obiectivele trasate de FR Atletism fiind câştigarea a 1-2 medalii şi calificarea a 5-6 atleţi în finale.