Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Nicoleta Grasu, vicecampioană europeană la aruncarea discului

Nicoleta Grasu, vicecampioană europeană la aruncarea discului

29 Iul 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

Nicoleta Grasu a obţinut, miercuri, medalia de argint în proba de aruncare a discului din cadrul Campionatelor Europene de atletism de la Barcelona. cu o performanţă de 63,48 metri, pierzând titlul continental la chiar ultima aruncare aşa cum păţise şi la Mondialele de anul trecut.

La prima încercare în finala de 12 aruncătoare, Nicoleta a lansat discul la 63,48 metri, performanţă care a menţinut-o pe primul loc până la ultima aruncare. A doua încercare a fost mai slabă, 61,02 metri, iar a treia îmbunătăţită, dar cu puţin sub nivelul celei de la debut, 63,07 metri. Multipla medaliată a României a rămas în „fotoliul" de lider şi după prima etapă din finala de opt sportive, prima încercare măsurând 60,22 metri, a doua fiind ratată, iar ultima având 58,34 metri. Lovitura pentru atleta română a venit din partea croatei Sandra Perkovici, care a lansat chiar înaintea Nicoletei Grasu, la 64,67 metri. Podiumul a fost completat de poloneza Joanna Wisniewska (62,37 metri).

La cei 38 de ani, Nicoleta Grasu a sperat să câştige prima medalie de aur din carieră, având în palmares două medalii de bronz la Campionatele Europene (1998 şi 2006), respectiv una de argint (2001) şi trei de bronz (1999, 2007 şi 2009) la Campionatele Mondiale.

Angela Moroşanu s-a calificat direct în finala probei de 400 de metri gardurii. Atleta română a alergat în prima semifinală pe care a câştigat-o cu timpul de 54,67 de sutimi, ceea ce reprezintă cea mai bună performanţă a sezonului pentru sportiva română. Finala probei va avea loc vineri.

Ziua de miercuri s-a încheiat cu două calificări în finale pentru sportivii români - Ancuţa Bobocel la 3.000 de metri obstacole (9:48,01 minute) - Bianca Perie la aruncarea ciocanului (68,67 metri), şi tot atâtea în semifinale - Cristian Vorovenci la 800 de metri şi Nagy Attila la 400 de metri garduri.

Marţi, în prima zi a CE de la Barcelona, s-a calificat în finală Marian Oprea (triplusalt), în timp ce Silviu Casandra s-a clasat pe locul 15 în finală, la 20 kilometri marş, iar Marius Ionescu pe locul 21 la 10.000 de metri.

Delegaţia României la CE de atletism, care se vor încheia în 1 august, cuprinde 33 de sportivi, 21 fete şi 12 băieţi, care au ca obiectiv cucerirea a 1-2 medalii şi 4-5 calificări în finale.