Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Pandurii, calificată în optimile Cupei României după loviturile de departajare

Pandurii, calificată în optimile Cupei României după loviturile de departajare

22 Sep 2015   •   19:29
Sursa foto: Christian Silva/Intact Images

Pandurii Târgu Jiu s-a calificat în optimile de finală ale Cupei României la fotbal, marţi, după ce a întrecut echipa de ligă secundă UTA Bătrâna Doamnă cu 3-1 la loviturile de departajare, într-un meci disputat la Arad în care scorul era egal, 1-1, atât după 90 de minute, cât şi după 120 de minute.

Pandurii a deschis scorul rapid, prin Cristian Săpunaru (9), la debutul său oficial, dar gorjenii nu au forţat şi UTA a restabilit egalitatea pe finalul timpului regulamentar, prin Marius Curtuiuş (87).

Niciuna dintre formaţii nu a reuşit să marcheze în prelungiri, iar la loviturile de departajare portarul oaspeţilor a fost artizanul calificării, David Lazar apărând trei şuturi (Manea, Michel, Hlistei). Pentru UTA a marcat doar Bogdan Burlă, iar pentru Pandurii au transformat Nistor, Unguruşan şi Nicoară.

Alături de Pandurii, în optimi s-au mai calificat ASA Târgu Mureş şi FC Viitorul 2 Constanţa.

ACS UTA Bătrâna Doamnă Arad (II) - CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu 1-1 (0-1, 1-1), după prelungiri; 1-3 la loviturile de departajare, stadion Motorul - Arad
Au marcat: Marius Curtuiuş (87), respectiv Cristian Săpunaru (9).
Au marcat: Alexandru Manea 0-0 (ratare - a apărat David Lazar), Dan Nistor 0-1 (gol), Vlad Michel 0-1 (ratare - a apărat David Lazar), Filip Mrzljak 0-1 (ratare - peste), Bogdan Burlă 1-1 (gol), Bogdan Unguruşan 1-2 (gol), Cătălin Hlistei 1-2 (ratare - apără David Lazar), Viorel Nicoară 1-3 (gol).
Arbitru: Cătălin Buşi (Râmnicu Vâlcea); arbitri asistenţi: Mihai Marius Marica (Bistriţa), Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj); arbitru de rezervă: Dorin Petru Voina (Reşiţa).
Observatori: Zaharia Ciev (Timişoara) - CCA, Viorel Lolea (Reşiţa) - FRF.