Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Piţurcă merge tot mai mult pe mâna tinerilor

Piţurcă merge tot mai mult pe mâna tinerilor

de Dragos Stoica    |    01 Mar 2012   •   21:00

Amicalul disputat miercuri seara de Romania impotriva Uruguayului a scos in evidenta faptul ca Victor Pi­turca pare decis sa restructureze din temelii prima reprezentativa. Pe teren s-au regasit din primul minut Papp, Chiriches, Pintilii, Neagu si Latovlevici, cu mentiunea ca fundasul stanga stelist a intrat in ultimul moment pe teren in locul lui Grecu, care, accidentat la incalzire, a ratat debutul la na­tionala. De asemenea, Piturca a re­cunoscut dupa meci ca si Torje, in ul­timul timp rezerva la Udinese, a ju­cat ca titular doar pentru ca s-a accidentat Banel Nicolita: 'Grecu s-a ac­ci­dentat inainte de meci, Latovle­vici in timpul meciului, Goian mi-a cerut la un moment dat sa-l schimb, apoi pro­bleme lui Torje din final.

Sunt su­pa­rat ca nu am putut sa-l vad pe Grecu jucand. Daca nu ar fi fost pro­blemele acestea, probabil si Mutu ar fi iesit la pauza. In general am fost multumit de el, a facut si faza defensiva, ceea ce este o diferenta, pentru ca la echipa de club nu vine in apa­ra­re. Torje a facut faze bune in repriza a doua, dar se vede ca nu joaca la club. El si-a revenit din pumni, pentru ca se sufoca in prima repriza, iar in partea a doua a avut 25-30 de mi­nute bune. Scorul a fost echi­ta­bil, dar imi dau de gandit inceputu­ri­le de meci, pentru ca la fel s-a in­tam­plat cu Grecia si Belgia'.