Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Play-off Liga 1. Victorie IMPORTANTĂ pentru FC Steaua

Play-off Liga 1. Victorie IMPORTANTĂ pentru FC Steaua

12 Mar 2017   •   22:52
Sursa foto: lexaarts/Getty Images/iStockphoto

FC Steaua Bucureşti a învins-o pe CFR 1907 Cluj cu scorul de 2-0 (0-0), duminică seara, pe Arena Naţională din capitală, într-un meci din prima etapă a fazei play-off a Ligii I de fotbal.

Steaua s-a impus graţie golurilor marcate pe finalul jocului de Harlem Eddy Gnohere (84) şi Ovidiu Popescu (90+1).

Meciul a fost unul spectaculos, iar Steaua a făcut cel mai bun joc al său din 2017.

În prima repriză, oaspeţii au avut o bară în minutul 12, când şutul lui Billel Omrani a fost deviat de Niţă în bară transversală. Şi Steaua a avut o bară, prin Ov. Popescu (36), din lovitură liberă.

După pauză, clujenii au ratat o mare ocazie prin Adrian Alexandru-Păun (62), care a scăpat singur cu portarul dintr-o poziţie suspectă de ofsaid, însă a fost neatent şi a scăpat balonul de sub control. Un minut mai târziu, Florin Tănase (Steaua) a irosit una dintre cele mai mari ocazii de gol din acest campionat, reluând peste poartă din doar 3 metri. Denis Alibec (69) a avut şi el o situaţie bună, dar a tras pe lângă poartă.

Steaua a deschis scorul în min. 84, prin francezul Harlem Eddy Gnohere (84), din centrarea lui Gabi Enache. Ovidiu Popescu a închis tabela (90+1), dintr-o lovitură liberă executată de pe partea stângă, în vinclul porţii lui Mihai Mincă.

Steaua a trecut pentru moment pe primul loc al clasamentului.

În sezonul regulat, CFR a câştigat cu 2-1 la Bucureşti, iar partida de la Cluj-Napoca s-a încheiat la egalitate, 2-2.

CFR venea după patru victorii consecutive. Steaua este neînvinsă de şapte etape, dar aceasta este abia a treia victorie.

FC Steaua Bucureşti - CFR 1907 Cluj 2-0 (0-0), ''Arena Naţională'' - Bucureşti
Au marcat: Harlem Eddy Gnohere (84), Ovidiu Popescu (90+1).
Arbitru: Radu Petrescu; arbitri asistenţi: Adrian Radu Ghinguleac, Mircea Mihail Grigoriu; arbitru de rezervă: Marius Avram (toţi din Bucureşti)