Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Praf şi pulbere în Europa! Toate echipele româneşti au pierdut în Europa League, fără să marcheze niciun gol, primind, în schimb, opt

de Dragos Stoica    |    20 Oct 2011   •   20:59

Prabusirea fotbalului romanesc este mai evidenta ca niciodata. Daca la nivelul echipei nationale ne-am obisnuit cu calificari ratate, de data aceasta echipele de club nu mai fac fata nici macar in Europa League.

MACCABI HAIFA – STEAUA 5-0. Scorul vorbeste de la sine. Steaua a fost efectiv macelarita in Israel, unde jocul a curs intr-un singur sens. Cu o tactica falimentara si o asezare desprinsa din fotbalul anilor ’60-’70, in modul 4-2-4, unde patru atacanti s-au calcat de pomana pe bombeuri, "ros-albastrii" au fost ridiculizati la Haifa. Dupa 20 de minute, Amashe il perforase deja pe Stanca de doua ori, pentru ca penalty-ul executat de Katan in minutul 38, alaturat eli­minarii lui Bicfalvi, sa lamureasca definitiv situatia. Singurele semne de intrebare mai planau asupra scorului. S-a terminat doar 5-0, dupa reusitele lui Tawatha si Vered, asta dupa ce gazdele au mai ratat un penalty, iar Iliev a fost si el trimis la cabine ('68). In dreptul Stelei merita pomenite doar doua suturi expediate de Tatu, la unul brazilianul lovind bara. Una peste alta, Steaua actuala nu mai are nici o legatura cu team-ul care inspira respect in Europa. Fara identitate, cu bagajul in spinare de la un meci la al­tul de-a lungul si de-a latul Ro­ma­niei, "ros-albastrii" par o ceata de pripas, formata din niste alogeni care, fa­ra sa-si dea seama cum, s-au trezit ca poarta numele unei foste mari echipe.

RAPID – LEGIA VARSOVIA 0-1. Desi a fost singura formatie romaneasca ce a evoluat pe teren propriu aseara, nici Rapid n-a reusit sa ia vreun punct. Inceputul partidei de pe Arena Nationala le-a apartinut polonezilor, care au trecut de doua ori pe langa gol in primele 20 de minute. Pana la pauza, "visiniii" au echilibrat balanta, dominand usor, insa fara efect, dupa ce ex-vasluia­nul Kuciak a scos sutul lui Deac. Partea secunda a mers mult mai bine, cel putin ca raport al ocaziilor. Alexa, Pancu si Deac nu inscriu, in schimb o face Radovici, care trimite cu capul de langa Grigore in poarta lui Coman. Pana la final, o goana surda dupa egalare, cu cateva alte oportunitati mari, dar fluierul de final consfinteste o seara horror pentru echipele romanesti in Europa League.

SPORTING – FC VASLUI 2-0. Plecata la Lisabona ca mielul la taiere, Vasluiul si-a facut-o si cu mana ei. Sau mai bine zis a brazilia­nului Wesley, cel care si-a lasat echipa in inferioritate in minutul 38. Patru minute mai tarziu, Evaldo a inscris simplu, cu latul, din careu, pentru ca in repriza secunda Matias Fernandes sa stabileasca scorul final, inscriind pe langa Cerniauskas, dupa o dominare copioasa a lusitanilor.

Probleme cu polonezii
Cei aproximativ 3000 de suporteri polonezi veniti la meciul dintre Rapid si Legia le-au dat mari batai de cap autoritatilor din Bucuresti. Politia a inceput sa controleze inca de dupa-amiaza toate masinile cu numar de Polonia la intrarea in Bucuresti, cautand arme albe si substante interzise. Pana la inceperea meciului, zece polonezi au fost retinuti, unii incaierandu-se intre ei in centrul vechi al Capitalei. Pe stadion, incidentele au luat amploare: dupa ce jandarmeria ii controla la sange pe cei ramasi afara, 2000 de ultrasi polonezi au parasit peluza, revenind in incinta arenei alaturi de restul suporterilor la pauza. Imediat, acestia au aruncat cu diferite obiecte catre
spectatorii romani si au aprins mai multe torte.