Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Rezultat SURPRIZĂ în derby-ul codașelor din Liga 1

Rezultat SURPRIZĂ în derby-ul codașelor din Liga 1

01 Feb 2020   •   15:49

FC Voluntari a învins-o pe Academica Clinceni cu scorul de 2-1 (1-1), sâmbătă, în deplasare, într-o partidă din etapa a 23-a a Ligii I de fotbal.

FC Voluntari a obţinut doar a doua sa victorie din acest campionat, tot în deplasare, după 3-1 cu FCSB în etapa a cincea. Antrenorul Mihai Teja a debutat cu dreptul la Voluntari, care venea după 16 partide fără victorie, 3 egaluri şi 13 eşecuri.

Academica a deschis scorul prin Adrian Şut (8), dar FC Voluntari a egalat prin nord-macedoneanul Marko Simonovski (13), la capătul unui atac rapid.

Echipa din Clinceni a ratat un penalty, prin Eugen Cebotaru, al cărui şut a fost apărat de Valentin Cojocaru, după ce George Merloi a fost faultat în careu de Igor Armaş.

FC Voluntari a trecut în avantaj după pauză, din penalty-ul transformat de Mihai Căpăţînă (56), după faultul lui Paul Pîrvulescu la Moussa Sanoh.

Academica a terminat meciul în zece oameni, căpitanul Răzvan Patriche primind al doilea cartonaş galben în minutele adiţionale (90+4).

În tur, Academica s-a impus cu 2-1.

Academica nu are nicio victorie în ultimele cinci etape, cu două egaluri şi trei eşecuri

Academica Clinceni - FC Voluntari 1-2 (1-1), Clinceni Arena - Clinceni
Au marcat: Adrian Şut (8), respectiv Marko Simonovski (13), Mihai Căpăţînă (56 - penalty).
Eugen Cebotaru (Academica) a ratat un penalty în min. 23 (a apărat Valentin Cojocaru).
Cartonaş roşu: Răzvan Patriche (Academica, 90+4).
Arbitru: Cătălin Popa (Piteşti); arbitri asistenţi: Daniel Mitruţi (Craiova), Andrei Constantinescu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Ionuţ Coza (Cernica/Ilfov)
Observatori: Liviu Ciubotariu (Galaţi) - CCA, Romulus Chihaia (Bucureşti) - LPF