Jurnalul.ro Sport Fotbal intern România a câştigat Cupa Mondială la handbal feminin

România a câştigat Cupa Mondială la handbal feminin

26 Sep 2010   •   00:00
Sursa foto: /AFP Photo

Naţionala de handbal feminin a României a câştigat Cupa Mondială, după ce a învins, duminică, la Aarhus (Danemarca), reprezentativa Norvegiei, campioana europeană şi olimpică en-titre, scor 24-23 (12-12). Naţionala noastră câştigase puternicul turneu amical şi la ediţia trecută, când a învins în finală tot Norvegia. De asemenea, în primul meci din faza grupelor din 2010, tricolorele au învins Norvegia cu 21-20.

Nordicele au început mai bine finala şi au condus cu 4-2 după 7 minute de joc, dar tricolorele au revenit şi au avut patru goluri avans, 9-5, în minutul 20, însă prima repriză s-a încheiat la egalitate, 12-12. Partea a doua a început tot sub semnul echilibrului, Norvegia reuşind să conducă o singură dată, 16-17 (minutul 40). Tricolorele s-au detaşat din nou la patru goluri, 22-18 în minutul 49, dar finalul a fost dramatic. Nordicele au revenit la 23-22 cu patru minute înainte de final, după care portăriţa Paula Ungureanu a salvat echipa noastră cu patru intervenţii de excepţie.

Marcatoarele echipei noastre au fost Geiger 6 goluri, Moldovan 5, Manea 4, Ardean 4, Chintoan 2, Nechita 1, Tivadar 1, Brădeanu 1.

Finala mică a fost câştigată, tot duminică, de reprezantativa Franţei, scor 28-26 (17-15), în faţa naţiunii gazdă a competiţiei, Danemarca.

După revenirea din Danemarca, naţionala are programată o nouă reunire în 25 octombrie, pentru pregătirea şi participarea la Trofeul Carpaţi, de la Drobeta Turnu Severin (28-21 octombrie).