Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Sabrerii români, doar locul 8 pe echipe la Campionatele Europene

Sabrerii români, doar locul 8 pe echipe la Campionatele Europene

21 Iul 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

Echipa masculină de sabie a României, campioană mondială în 2009, s-a clasat, marţi, pe locul 8 din 12 participante la Campionatele Europene de la Leipzig, informează site-ul oficial al competiţiei.

Sabrerii români au fost eliminaţi, scor 44-45, în faza sferturilor de finală de reprezentativa Ucrainei, care ulterior a cucerit medalia de argint pierzând finala în faţa Italiei

În meciurile de clasament, pentru locurile 5-8, echipa României a fost învinsă de Ungaria (45-42), iar în ultima întâlnire, pentru locurile 7-8, tricolorii au pierdut în faţa sportivilor din Belarus, cu scorul de 45-37.

În lipsa vicecampionului mondial la individual Rareş Dumitrescu, care este nerefăcut după o operaţie, formaţia României a fost formată din Tiberiu Dolniceanu, Florin Zalomir, Cosmin Hancianu şi Nicolae Şireţeanu.