Jurnalul.ro Sport Fotbal intern Silviu Casandra, doar al 15-lea la 10.000 km marş

Silviu Casandra, doar al 15-lea la 10.000 km marş

27 Iul 2010   •   00:00

Silviu Casandra a încheiat pe locul 15 finala la 20 km marş, prima probă a Campionatelor Europene de  atletism, care au debutat, luni, la Barcelona.

Atletul român a început bine cursa, fiind printre primii concurenţi (locul 2-3 în primii patru kilometri), dar treptat a scăzut tempo-ul (locul 10, după 9 tururi din 20), terminând finala pe locul 15, cu timpul de o oră, 24 de minute şi 51 de secunde.

Finala probei a fost câştigată de rusul Stanislav Emelianov, cu timpul de o oră, 20 de minute şi 10 secunde. La start s-au aflat 27 de atleţi, din care 23 au reuşit să încheie cursa.

În întrecerea feminină, Angela Moroşanu s-a calificat, marţi, în semifinalele probei de 400 metri garduri după ce a câştigat prima serie a calificărilor cu timpul de 55,11.

Astăzi este programată a doua finală, cea a probei de 10.000 de metri, cursă în care va lua startul şi Marius Ionescu.

Delegaţia României la CE de seniori cuprinde 33 de sportivi, 21 fete şi 12 băieţi, care au ca obiectiv cucerirea a 1-2 medalii şi 4-5 calificări în finale.